Zdrowie psa powinno być dla właściciela priorytetem, dlatego należy zwrócić uwagę na jego dietę. Zwierzak z otyłością nie ma w sobie energii, jednak nie jest to jedyny problem, który wiąże się z nieodpowiednim doborem spożywanych produktów. Budowa anatomiczna psa różni się od ludzkiej, tak więc niektóre spożywane przez ludzi produkty mogą wyrządzić poważne szkody dla zdrowia czworonogów.
Czekolada i inne słodycze
Powszechnie znanym faktem jest szkodliwość czekolady – zawiera ona teobrominę, która wywołuje problemy żołądkowe, takie jak biegunka i wymioty, ale przede wszystkim negatywnie wpływa na serce i układ krążenia. Inne słodycze mogą stanowić podobne niebezpieczeństwo dla psiego zdrowia przede wszystkim ze względu na dużą zawartość cukru. Powoduje on kłopoty z uzębieniem oraz nadwagę, która może prowadzić do cukrzycy.
Niektóre owoce i warzywa
Chociaż owoce i warzywa to niezaprzeczalnie najlepsze źródło witamin, to niektóre substancje w nich zawarte mogą niestety zaszkodzić psom. Cebula i czosnek zawierają tiosiarczan sodu, który jest w stanie uszkodzić czerwone krwinki, doprowadzając tym samym do anemii. Spożycie winogrona i rodzynek może natomiast spowodować niewydolność nerek. Kolejnymi i niezwykle groźnymi przykładami są liście, skórka i nasiona awokado, zawierające persin, czyli substancję powodującą dolegliwości żołądkowe. Podawany w nadmiernych ilościach, prowadzi do trwałego uszkodzenia serca lub naprawdę tragicznych konsekwencji. Dla psa lubiącego owoce smakowity kąsek stanowi brzoskwinia i pomimo tego, iż miąższ będzie cennym źródłem witamin to jednak jej pestka zawiera wyjątkowo szkodliwy cyjanek. Kolejnym zagrożeniem i przyczyną chorób układu nerwowego mogą być szczawiany, czyli szczaw czy liście rabarbaru, negatywnie wpływające także na trawienie. Podobny efekt ma działanie warzyw strączkowych czy kapustnych, powodujących dodatkowe wzdęcia.
Surowe produkty i kości
Niektóre produkty mogą zawierać bakterie, które giną dopiero pod wpływem obróbki termicznej. Tak jest na przykład w przypadku jajek, które mogą zawierać salmonellę, będącą przyczyną poważnych zatruć. Co więcej psom nie należy podawać surowego mięsa czy ryb – pochodzące z niewiadomego źródła mogą posiadać bakterie E.coli. Dodatkowo, surowe ryby zawierają trimetyloaminę, która wiąże żelazo w formy nieprzyswajalne, co powoduje niezwykle silną anemię oraz przebarwienia sierści oraz tiaminazę, która może powodować niedobory witamin z grupy B. Chociaż w świadomości zakorzenił się już obrazek psa, którego głównym atrybutem jest kość, również ona może być niezwykle szkodliwa, dlatego nie należy podawać żadnych gotowanych kości. Szczególnie niebezpieczne są kości drobiowe, które pupil przegryzie bez trudu. Ostre fragmenty mogą ranić przełyk i żołądek, co prowadzi do poważnych problemów pokarmowych.
Niektóre napoje
Podobnie jak ludzie, wiele psów nie przyswaja laktozy, ze względu na to podawanie mleka i innych przetworów mlecznych może powodować kłopoty trawienne czy biegunkę. Niezwykle szkodliwe są także kofeina i teina, negatywnie wpływające na skoki ciśnienia, które mogą prowadzić nawet do śmierci czworonoga. Psom dlatego nie należy podawać takich napojów jak kawa, herbata, cola, napoje energetyczne czy alkohol, którego już kilka łyków wystarczy, by wprowadzić pupila w stan upojenia, co za pewne będzie wiązać się z wymiotami i problemami nerkowymi. Jego wysokie stężenie jest w większości przypadków śmiertelne.
Wielu właścicieli psów nie zwraca uwagi na to, co jedzą ich podopieczni, czym wyrządzają im niezwykłą krzywdę. Rzadko kiedy zdają sobie sprawę, że większość dolegliwości, z którymi czworonogi muszą się borykać, jest powiązane właśnie z nieodpowiednią dietą. Lista zagrożeń jest naprawdę długa, a niektóre konsekwencje mogą być wyjątkowo poważne. Jeśli jednak zdarzy się, że pupil zje coś nieodpowiedniego, należy niezwłocznie udać się do lekarza weterynarii, który sprawdzi jego stan oraz poda konieczne lekarstwa. Należy pamiętać, że wszelkiego rodzaju zatruć nie należy bagatelizować, ponieważ po pewnym czasie może być już za późno.