Żyć jak pies z kotem to powiedzenie, które nie wzięło się znikąd. Zapewne wiele razy widzieliście psa goniącego kota lub na odwrót. Na ogół oba gatunki nie pałają do siebie sympatią, często jest to spowodowane nieodpowiednim zachowaniem opiekunów. Chcąc wprowadzić między swoje pupile pozytywne emocje, wystarczy zastosować się do kilku wytycznych. Efekty mogą być zaskakujące nawet w przypadku negatywnie nastawionych zwierzaków.
Szczeniak i kociak
Jeżeli nie masz jeszcze zwierzaka, ale wiesz, że chcesz mieć zarówno psa, jak i kota, adoptuj oba gatunki jednocześnie. Wychowując maluchy razem jest duże prawdopodobieństwo, że bardzo się polubią. Znane są również przypadki kiedy kocię dorastające ze szczeniakiem wychodziło z nim i opiekunem na regularne spacery. Sytuacja stawała się dramatyczna kiedy właściciel nie zabrał kota na zewnątrz, wówczas ten wskakiwał na parapet i miauczał tak długo dopóki pies nie wrócił ze spaceru lub ktoś nie pozwolił mu wyjść z domu. Częstym zjawiskiem zachodzącym między gatunkami jest wzajemne przejmowanie swoich cech, prowadzi to zwykle do zabawnych zdarzeń, kiedy to np. pies próbuje wejść do małego, kociego legowiska lub wskoczyć na coś wysokiego i dla niego niedostępnego.
Nowy kot na terytorium psa
Nieporozumienia między psem i kotem są zrozumiałe, oba zwierzaki lubią mieć swoje własne terytorium, którym w tym przypadku staje się mieszkanie opiekuna. Zwykle psu trudno podzielić się z nowym pupilem swoim terenem. Jeżeli w swoim domu masz już psa i chcesz sprowadzić kota, najpierw sprawdź jak zareaguje dotychczasowy pupil na nowego lokatora. Zwróć uwagę jak zachowuje się na spacerze, gdy kot pojawi się w zasięgu jego wzroku. Gdy już przyprowadzisz nowego mieszkańca, staraj się zaznajomić go z otoczeniem powoli, zacznij od jego pomieszczenia, w ten sposób nabierze on pewności. Jeżeli psiak będzie go źle odbierał ganiając po domu, przeprowadź mały proces zapoznawczy. Po pierwsze oswój go ze specjalnym transportem, kiedy już poczuje się w nim bezpiecznie przyprowadź psa. Najpierw delikatnie pokazuj mu zwierzaka, stopniowo zmniejszając odległość. Następnie zaangażuj kogoś z rodziny, aby wziął kota na ręce i powtarzaj czynności do momentu, aż zwierzęta przestaną reagować agresją. Warunkiem powodzenia zabiegu jest postawa psa. Musi być posłuszny i odpowiednio ułożony tak, abyś mógł wpłynąć na niego w każdej sytuacji.
Pies w kocim królestwie
Koty to prawdziwi arystokraci, chadzają własnymi ścieżkami, nie przepracowują się, nie potrzebują wzmożonej uwagi i nie zabiegają o nią. Zdecydowanie bardziej wolą być adorowane przez opiekuna, głównie dlatego lepiej znoszą pojawienie się nowego członka rodziny. Pies pragnie jej o wiele mocniej, dlatego też bardziej się o nią stara. Mimo to, nie powinieneś poświęcać jednemu zwierzakowi więcej czasu niż drugiemu, nawet jeśli nie zobaczysz tego po swoich pupilach, może to być przyczyną pogorszenia ich zdrowia, samopoczucia i ogólnej kondycji. Postaraj się zatem nie faworyzować żadnego z podopiecznych, nie karć jednego w obecności drugiego, chyba, że chcesz udzielić obydwu zasłużonej reprymendy. Traktuj zwierzaki równo, wówczas one także będą się tak traktować, zadbaj o to, aby miały oddzielne miski i legowiska. Podczas tak ważnych funkcji jak jedzenie i spanie, powinny czuć się komfortowo i bezpiecznie, a nie rywalizować o pokarm. Dzięki temu oszczędzisz im stresu i złagodzisz nastawienie do siebie.
Bez względu na to czy do Twojego domu wprowadza się pies czy kot, pamiętaj, aby nie lekceważyć tej sytuacji. Postaraj się stworzyć dom zarówno dla jednego, jak i drugiego zwierzaka. Traktuj obydwa pupile tak samo, zapewniając im komfortowe, bezstresowe warunki do życia, w ten sposób ułatwisz im akceptację nowego członka rodziny.