Kameleony to wyjątkowe jaszczurki o niepowtarzalnych umiejętnościach. Przed adopcją, warto zwrócić uwagę na potrzeby tego niewielkiego gada. Jeżeli zastanawiasz się nad jego przygarnięciem, koniecznie przeczytaj poniższe informacje.
Skąd pochodzi kameleon?
Rodzina kameleonowatych liczy bardzo wiele gatunków, większość z nich pochodzi z terenów gorącej Afryki i Madagaskaru, pojedyncze odmiany można znaleźć w południowej Europie, na bliskim wschodzie, w Indiach i na wyspie Cejlon. Naturalnym środowiskiem dla tego typu jaszczurek są wilgotne lasy tropikalne oraz skrajnie suche tereny pustynne i skaliste. Większość przedstawicieli gatunku prowadzi nadrzewny tryb życia.
Tryb życia kameleona
Osobliwe jaszczurki z rodziny kameleonów żyją wśród liści i gałęzi drzew, natura przystosowała je do tego, wyposażając ich łapki w pazurki, które umożliwiają im wspinanie oraz sprawną wędrówkę po lesie. W koronach roślin czyha wiele niebezpieczeństw, w związku z czym kameleon musi zachowywać nieustającą czujność - dlatego właśnie jego oczy są w stanie poruszać się niezależnie od siebie, dzięki temu zwierzę może obserwować jednym okiem co dzieje się z lewej strony, a drugim z prawej. Oprócz tego do najważniejszych przystosowań należy również długi język, przekraczający swoim rozmiarem długość ciała jaszczurki wraz z ogonem. Taka budowa jest uzasadniona, bowiem kameleon poluje głównie na owady.
Zmiana koloru skóry kameleona
Wbrew powszechnej opinii kameleony nie zmieniają barwy swojego ciała w zależności od koloru otoczenia. Ich ubarwienie zależy od nastroju, stanu zdrowia oraz emocji. Zmiana odcienia to także popularny sposób na komunikację z innymi osobnikami. Natężenie barw zależy również od panującej wokół temperatury, np. przy 30 stopniach Celsjusza będzie to żywozielony, natomiast przy 25 stopniach zgaszona zieleń z domieszką szarości. Przybrany odcień, w przypadku samic mówi także o ciąży. Właśnie ze względu na powyższe zachowania należy zawsze dokładnie obserwować ubarwienie swojego pupila, aby w razie złego samopoczucia lub choroby móc szybko zareagować.
Oświetlenie terrarium kameleona
Kameleony, jak wszystkie gady są zwierzętami zmiennocieplnymi, dlatego tak ważną rolę odgrywa w ich życiu naturalne światło słoneczne, które oprócz ciepła niesie ze sobą promieniowanie ultrafioletowe. Jaszczurki potrzebują je do syntezy niezbędnej do życia witaminy B3. W związku z powyższym w terrarium powinno być wyposażone w specjalistyczne żarówki UVB, które regularnie wymieniane zaspokajają potrzeby gadów. Jeżeli nie zapewnisz swojemu podopiecznemu takiego oświetlenia możesz narazić go na niebezpieczną chorobę - MBD, która często prowadzi do śmierci zwierzaka.
Rejestrowanie kameleona
Kameleony są gatunkiem zagrożonym wyginięciem (lista CITES), dlatego podlegają rejestracji. Po zakupie swojego osobnika, powinieneś w ciągu 14 dni zgłosić fakt posiadania zwierzaka do Krajowej Ewidencji W Wydziale Ochrony Środowiska i Rolnictwa. W urzędzie poproszą Cię o uzupełnienie stosownych danych, takich jak płeć, cel hodowli czy ilość posiadanych osobników. Koszt rejestracji to zaledwie 26 złotych, na jeden wniosek można wpisać kilka przedstawicieli jednego gatunku. Po dokonaniu formalności, będziesz mieć pewność, że zwierzak przebywa w Twoim domu całkowicie legalnie.
Chcąc dokonać adopcji lub zakupu kameleona koniecznie zadbaj o dobre przygotowanie terrarium, odpowiednią ilość światła, temperaturę itp. Oprócz spraw technicznych i organizacyjnych należy zaopatrzyć się w wiedzę na temat nowego członka rodzin. Hodowla jaszczurek nie jest tak trudna, jak się często wydaje, jednakże należy się do niej odpowiednio przygotować i stale obserwować swojego pupila, a będzie cieszyć się zdrowiem i kondycją przez wiele lat.