Duża i kolorowa papuga Ara to marzenie niejednego miłośnika ptaków. Przed podjęciem decyzji dotyczącej zakupu nowego pupila, warto dowiedzieć się czegoś więcej na temat opieki nad egzotycznym zwierzakiem. Jeżeli zastanawiasz się w jaki sposób dbać o papugę Arę, koniecznie przeczytaj poniższy tekst, znajdziesz w nim kilka praktycznych wskazówek.
Opieka nad papugą Arą - to trzeba wiedzieć
Dokonując wyboru nowego zwierzaka, należy zastanowić się nad tym, ile czasu możesz mu poświęcić, bowiem pupile mają różne wymagania, jeśli chodzi o atencję. Na przykład koty, są samodzielnymi i niezależnymi istotami, jeżeli będą chciały same przyjdą i wskoczą właścicielowi na kolana, przez większość czasu jednak, chadzają własnymi drogami. Sytuacja wygląda zupełnie inaczej w przypadku papugi Ary. Ptaki te potrzebują znacznej uwagi i towarzystwa, jeżeli tego nie otrzymują zaczynają wykazywać depresyjne zachowania w postaci np. wyrywania piór. Oprócz tego warto wiedzieć, że są to zwierzęta niezwykle zaborcze, przez wzmożone hałasowanie próbują zwrócić na siebie uwagę, bywa to uciążliwe dla właściciela i jego sąsiadów, zwłaszcza w budynkach wielorodzinnych. Oswajanie papugi nie jest trudne, ze względu na otwarty charakter tych ptaków, jednakże należy uzbroić się w cierpliwość, wychowanie Ary na pewno zajmie więcej czasu niż tresura psa. Osoba, która pod swój dach pragnie przygarnąć papugę Arę powinna często przebywać w domu, jeżeli dużo podróżujesz, a w mieszkaniu jesteś gościem, nie decyduj się na takiego pupila, chyba, że znajdziesz miejsce dla pary papug, wówczas zapewnisz im niezbędne towarzystwo, ale będzie też trudniej oswoić obie Ary naraz.
Klatka dla Ary
Jaka powinna być klatka dla Ary? Z pewnością duża, ponieważ sam ptak osiąga znaczne rozmiary. Dorosła papuga Ara może mieć 90 cm długości, a jej skrzydła mogą liczyć metr rozpiętości. Zatem miejsce gdzie będzie przebywał Twój ptak, powinno być dla niego komfortowe i nie ograniczać jego ruchów. Polecane wymiary to: 100x100x200 cm (długość x szerokość x wysokość). Najlepszym typem woliery są te zbudowane z metalowych pręcików, wyposażone w dodatkowe udogodnienia, takie jak: pozbawione kory, wiszące kawałki drewna. Dodatkowo warto pomyśleć o siedzibie letniej dla papugi. Większa, ustawiona na zewnątrz klatka powinna mieć ponad 5 metrów średnicy, aby umożliwić ptakowi swobodne rozwinięcie skrzydeł i latanie. Ary, mimo znacznych rozmiarów, są dość delikatnymi zwierzętami, łatwo chorują i źle znoszą obecność bakterii, zatem ich otoczenie powinno być czyste i schludne. Najlepiej sprzątać w klatce Ary kilka razy w tygodniu. Najłatwiej wysypać jej dno żwirkiem kukurydzianym lub ekstruderami drzewnymi (takimi jak dla kotów i gryzoni), wówczas wymiana ściółki nie będzie stanowiła problemu, a papuga nie rozsypie jej po całym mieszkaniu, jak w przypadku trocin.
Pokarm papugi Ary
Papuga Ara to egzotyczny gatunek, którego dieta jest bogata i różnorodna, ze względu na czerpanie pożywienia z lasów tropikalnych. Do podstawowych składników jadłospisu należą: owoce, orzechy, zielenina i nasiona. Chcąc zapewnić pupilowi wszystkie niezbędne wartości odżywcze, warto sięgnąć po gotową, skomponowaną mieszankę właśnie dla posiadanego gatunku. W celu urozmaicenia pokarmu Ary należy podawać świeże pomarańcze, banany, liście i warzywa (po wcześniejszym upewnieniu się czy nie są dla ptaka trujące), trawy i zboża.
Papuga Ara może być świetnym przyjacielem, należy jednak pamiętać, że nie jest przedmiotem i wymaga uwagi, a także troskliwej opieki właściciela. Przed dokonaniem zakupu papugi Ary warto trzy razy zastanowić się czy sprostasz temu wyzwaniu, nie podejmuj decyzji pochopnie, rozważ wszystkie ,,za” i ,,przeciw”. Oprócz tego pamiętaj, że Ara to pupil na całe życie, te egzotyczne ptaki dożywają nawet 80 lat, dlatego szybkie decyzje mogą mieć dramatyczne skutki.