Psie łapy wyposażone są w poduszki, które spełniają kilka funkcji. Przede wszystkim poduszki u łap stanowią amortyzację dla psich kości, gdy ten skacze. Zapobiegają powstawaniu kontuzji i urazom. Poduszki zabezpieczają psa przed ślizganiem się, dzięki czemu jego kroki są stabilne. Także dzięki nim pies wyczuwa rodzaj powierzchni, po której stąpa. Poduszki na łapach chronią psa przed chłodem z podłoża, z którym ma kontakt. Dodatkowo zawierają one gruczoły potowe i w czasie gorących dni pozostają lekko zwilżone, co daje psu większy komfort znoszenia upałów. Niestety jednak jako, że pies jest zwierzęciem bardzo ruchliwym i wszędobylskim, jego łapki narażone są na różne skaleczenia.
Przyczyny skaleczenia poduszki łapy czworonoga
Skaleczenie poduszek jest bardzo bolesne dla psa i daje uczucie dyskomfortu. Co powoduje zranienia tej delikatnej tkanki? Latem jest to rozgrzany asfalt, który powoduje oparzenia. Zimą winowajcą jest sól, którą posypywane są chodniki, aby zapobiegać poślizgnięciu się, a także kawałki lodu. Skaleczenia poduszek łap mogą także dokonać substancje chemiczne, takie jak płyn do mycia podłóg. Jednakże najczęstszą przyczyną zranień jest działanie mechaniczne, czyli nadepnięcie na przedmiot o ostrych krawędziach, na przykład kamień lub szkło. Powoduje to silne krwawienie z łapy i należy bardzo szybko interweniować.
Pomoc dla chorej kończyny psa
Kiedy rana jest mała i niezbyt głęboka, a krwawienie niezbyt obfite, wystarczy oczyścić i przemyć ranę łagodnym preparatem antyseptycznym np. Octenisept i założyć opatrunek - jałowy gazik i bandaż. Jednak kiedy krwawienie jest silne trzeba niezwłocznie skontaktować się z lekarzem weterynarii, który udzieli psu pomocy. Otarcia poduszki łapy nie wymagają szycia, ale głębokie rany bez tego się nie obędą. Weterynarz najpierw oczyszcza skaleczenie, chociaż lepiej, gdy właściciel psa tego dokona zaraz po zauważeniu skaleczenia. Następnie lekarz dezynfekuje ranę wodą utlenioną lub innym roztworem, na przykład roztworem chlorheksydyny. Nie warto przemywać psu łap płynami na bazie alkoholu, ponieważ przysporzy mu to jedynie dodatkowego bólu oraz przedłuży gojenie się rany. Weterynarz zszywa skaleczenie i opatruje je. Jeśli czworonóg ma długie pazury dobrze będzie także od razu jest skrócić. Następnie lekarz odseparowuje wszystkie palce łapki przy pomocy waty, ale ta nie może mieć kontaktu z raną, ponieważ dodatkowo ją zanieczyści. Wata ma zapobiegać powstawaniu odparzeniom na pozostałych palcach. Bezpośrednio na ranę przykładana jest gaza, która wchłania sączącą się krew. Łapę owija się ligniną lub chłonną watą, a następnie bandażuje się łapę bandażem dzianym i zabezpiecza plastrem - bandaż nie może powodować dodatkowych otarć. Można również założyć psi but na opatrunek.
Prawidłowe dbanie o ranę na psiej łapie przyspiesza jej gojenie, dlatego opatrunek należy zmieniać codziennie i kontrolować postępy w gojeniu się rany. Jeżeli gojenie przebiega prawidłowo, opatrunek zakłada się psu do pełnego wygojenia, aby ten nie rozlizywał niezagojonej rany. Czas stosowania opatrunków waha się między 2 a 4 tygodnie, w zależności od tempa gojenia się skaleczenia. Jeśli jednak rana nie goi się prawidłowo należy natychmiast zawieźć psa do weterynarza. Kiedy pies ma skaleczoną poduszkę łapy warto ograniczyć ilość oraz czas spacerów, aby pies nie musiał za dużo stąpać. Jeżeli nie jest konieczne już zakładanie opatrunku, lekarz weterynarii może zapisać specjalną maść ochronną.
Zdrowie czworonoga to dla jego właściciela priorytet. Aby pies mógł w pełni cieszyć się zdrowiem należy dokładnie oglądać ciało psa, a w szczególności te części, które są najbardziej narażone na skaleczenia i otarcia. W razie delikatnego uszkodzenia poduszki łapy, pomocy można udzielić samemu, lecz w poważniejszych przypadkach warto skonsultować to ze specjalistą.