W zdrowym ciele zdrowy duch! To stwierdzenie odnosi się nie tylko do nas samych, ale też do naszych pupili. Niestety właściciele często nie wiedzą, co szkodzi czworonogom i karmią ich na przykład rodzynkami - co więcej, wiele psów uwielbia ten smak! Warto przyjrzeć się produktom w naszej kuchni i przemyśleć, które z nich mogą być szkodliwe dla zwierzaków i których z pewnością nie powinien jeść Twój pies.
Dlaczego Twój pies nie może jeść czekolady i owoców?
Jednym z największych niebezpieczeństw dla psów są słodycze, w tym czekolada. Przede wszystkim mają w sobie mnóstwo cukru, który niekorzystnie wpływa na stan uzębienia pupili jak również uszkadza wątrobę i trzustkę. Zatrucie xylitolem zawartym w słodyczach często jest śmiertelne lub powoduje stały uszczerbek na zdrowiu. Co ważne, czekolada zawiera kofeinę, teobrominę oraz teofilinę - wszystkie te substancje są toksyczne dla psów, mogą wywołać wymioty i biegunkę. Spożycie dużych ilości czekolady może doprowadzić do biegunki, uporczywych wymiotów, a nawet uszkodzenia systemu nerwowego i serca, a w ostateczności do śmierci czworonoga. Inną niezwykle silną dla psów toksyną jest persin, który można znaleźć w awokado. Objawami zatrucia tym związkiem są biegunki i wymioty oraz utrata pokarmu w trakcie laktacji. Szczególnie zakazane jest również spożywanie winogron, zwłaszcza rodzynek, ponieważ do poważnego zatrucia u małego psa może doprowadzić zjedzenie nawet niewielkiej ich ilości. Silnie toksyczne substancje zawarte w winogronach i rodzynkach mogą powodować u psów niewydolność nerek i uszkodzenia wątroby. Bezpieczne dla pupili, jednak w niewielkiej ilości, są takie owoce jak: gruszki, jabłka (ale należy uważać na ich pestki!), maliny, truskawki i arbuz. Produktów niewskazanych do spożycia przez psy jest szeroka lista, m.in. kawa, herbata, orzechy macadania, które uszkadzają wątrobę i układ nerwowy, surowe ziemniaki i jajka, mleko, które ma silne działanie alergizujące. Cebula i czosnek mogą powodować anemię, grzyby natomiast działają drażniąco na wątrobę. Surowe ciasto drożdżowe pęcznieje w żołądku i może spowodować zgagę - zjedzone w dużej ilości i za późno usunięte, może być śmiertelne.
Mięso w psiej diecie
Należy pamiętać, że niezależnie od wyborów żywieniowych właścicieli, psy są z biologicznego punktu widzenia drapieżnikami. Właśnie dlatego należy zapewnić im w diecie odpowiednią ilość mięsa. Niestety, dostępne na rynku mięsne karmy często przepełnione są wypełniaczami i konserwantami do tego stopnia, że niewiele w nich właściwego mięsa. Z tego powodu znacznie lepiej podawać pupilom świeże produkty z zaufanego źródła. Ze względu na ryzyko obecności pasożytów w surowym mięsie, należy kupować jedynie przebadane wyroby. Czworonogi z pewnością rozsmakują się w jagnięcinie i wołowinie. Lepiej jednak unikać serwowania tłustej i ciężkostrawnej dziczyzny. Nie powinno się również podawać psom kości, zwłaszcza gotowanych - łatwo ulegają złamaniom, a ostre kawałki mogą poranić zwierzęcy przełyk, żołądek i jelita oraz powodować zaparcia.
Co zrobić, gdy pupil zje coś z “czarnej listy”
Mimo chęci, nie zawsze można upilnować ukochanego zwierzaka. Zdarza się, że wszędobylski pies zje coś niepożądanego, gdy zostanie sam na sam z talerzem pełnym smakowicie wyglądających przekąsek, pewnie jak sami wiecie wtedy wszystko jest możliwe, a żadna przeszkoda nie stanowi problemu nie do pokonania. Jeśli pupil po takim wyczynie wydaje się osowiały, smutny, zmęczony albo drażliwy, mogło dojść do zatrucia. O chorobie świadczą też wymioty i biegunka. Bardzo istotne w takiej sytuacji jest to, aby choremu zwierzęciu nigdy nie można podawać leków, które przeznaczone są dla ludzi! Należy jak najszybciej skontaktować się w placówką medyczną i zasięgnąć porady od lekarza weterynarii, gdyż w ciągu 2-3 godzin od zjedzenia niebezpiecznego produktu jest szansa na usunięcie go z żołądka. W oczekiwaniu na wizytę warto zadbać o komfort cierpiącego psa.
Opieka nad zwierzakiem to wielka odpowiedzialność - dobry właściciel wie jak karmić swojego pupila, a w razie wątpliwości konsultuje się ze specjalistą. Właściwie dobrana dieta, od czasu do czasu urozmaicana psimi smakołykami, z pewnością uszczęśliwi każdego czworonoga. Przede wszystkim należy pamiętać, że układ pokarmowy psów różni się od ludzkiego, dlatego kudłaci przyjaciele nie mogą jeść tego samego co ich właściciele.