Lato to pora roku, która od właścicieli psów wymaga szczególnej dbałości o komfort i zdrowie swoich pupili, zwłaszcza jeśli pozostają one same w domu przez długi czas w ciągu dnia. W takiej sytuacji należy przyłożyć wagę do bezpieczeństwa psa w domu oraz zapewnić mu odpowiednie do panującej na zewnątrz aury warunki. Dzięki temu upały nie dadzą się pupilowi aż tak we znaki. Przeczytaj, jak latem zadbać o psa w domu.
Co grozi psu latem
Zwierzę narażone jest na działanie czynników, które mogą okazać się bardzo szkodliwe dla jego zdrowia, a nawet życia. Wysokie temperatury i intensywne słońce sprawiają, że zwierzak z łatwością może się przegrzać lub odwodnić - właściciel musi więc bacznie je obserwować i być szczególnie czujnym na takie objawy jak senność, wymioty, czy też biegunka, bowiem mogą one zwiastować hipertermię. Na skutek przegrzania u psa może wystąpić również udar cieplny - czworonogi te nie posiadają takich zdolności do termoregulacji jak ludzie, gdyż gruczoły potowe znajdują się u nich wyłącznie na opuszkach łap. Mechanizmem wentylacyjnym u psów jest również ziajanie. Jeśli Twój pies nosi kaganiec pamiętaj, że musi on być wystarczająco duży by umożliwić psu termoregulacje. Ważne jest, by psu będącemu latem w domu zapewnić inne rozwiązania, które umożliwią mu ochłodzenie się, szczególnie jeśli sprawujemy opiekę nad zwierzakiem bardzo młodym, starszym, otyłym, chorym lub ciężarnym, bowiem to właśnie one są najbardziej narażone. Najlepiej wychodzić na spacery wczesnym rankiem lub wieczorem, kiedy temperatura nie jest jeszcze za wysoka.
Jak latem zadbać o psa w domu
Pies sam latem w domu to wyzwanie nie tylko dla głównego zainteresowanego, ale również dla jego właściciela, który musi zastanowić się, jak najlepiej przystosować lokum do potrzeb swojego czworonożnego przyjaciela. Najważniejsze to, by pozostawić psu ilość wody, która wystarczy na cały dzień - zwierzę musi stale uzupełniać płyny podobnie jak człowiek. W trosce o komfort pupila warto też zadbać o to, by w domu panował przyjemny cień i chłód - można uchylić okna, powodując delikatny przeciąg i zasłonić rolety, które znacznie ograniczą ilość słońca, które wpada do wnętrza. Równie ważne jest zapewnienie psu miejsca, w którym może się ochłodzić, dobrze sprawdzi się w tym celu specjalna mata chłodząca lub… znajdująca się na podłodze w kuchni albo łazience terakota, jednak oba te pomieszczenia mogą wymagać wprowadzenia dodatkowych zabezpieczeń, które uchronią zwierzaka od spożycia na przykład detergentów. Dbając o bezpieczeństwo psa w domu latem, właściciele często decydują się pozostawienie otwartych drzwi balkonowych, jednak nie jest to najlepszy pomysł.
Bezpieczeństwo psa w domu a ogród
Posiadający dom z ogrodem często decydują się na pozostawienie psa na zewnątrz - jednak czy zawsze jest to rozwiązanie sprzyjające bezpieczeństwu zwierzaka? Otóż nie, bowiem i tam pełno jest zagrożeń. Przede wszystkim, ogród, w którym pozostaje czworonóg musi być zacieniony, inaczej zwierzę może po prostu się przegrzać. Ogrodzenie i furtka również muszą być przystosowane do obecności psa - należy upewnić się, że pupil nie może ani przekopać się pod nim, ani go przeskoczyć. Warto pomyśleć też o umieszczenie w ogródku zabawek takich jak tunele czy też minibasen, które uatrakcyjnią czas, jaki milusiński spędza na zewnątrz. Pozostawiając psa w ogrodzie nie można zapomnieć o zabezpieczeniach przed burzą - zmiany pogody latem potrafią być bardzo gwałtowne, a przecież większość czworonogów boi się grzmotów i piorunów. Odpowiedzialny właściciel powinien znaleźć więc alternatywę, która umożliwi psu swobodne poruszanie się pomiędzy wnętrzem domu a ogrodem - coraz popularniejsze jest montowanie drzwi ze specjalnym wejściem dla zwierzaka.
Wysokie temperatury panujące latem są uciążliwe nie tylko dla ludzi, lecz także dla czworonogów - niestety zwierzęta nie mogą wprost powiedzieć, że jest im za gorąco, dlatego to na właścicielach spoczywa obowiązek zadbania o komfort swoich milusińskich. Czasem wystarczy tylko zastanowić się przez chwilę, jakie zagrożenia czyhają na psa latem w domu i podjąć działania, które je zneutralizują.