Wspólnym celem kastracji i sterylizacji kotów jest zapobieganie rozrodowi zwierząt. Jednak te oba zabiegi różnią się od siebie procedurami, powikłaniami oraz wpływem na zachowanie kotek i kocurów. Na który zabieg najlepiej się zdecydować?
Sterylizacja kotów - zalety i wady
Wyróżnia się dwa rodzaje sterylizacji. Pierwsza, farmakologiczna, polega na podawaniu preparatów zawierających syntetyczne pochodne progesteronu. Jest to rodzaj antykoncepcji czasowej. Wiąże się to jednak ze skutkami ubocznymi – większym prawdopodobieństwem złośliwych guzów gruczołu mlekowego oraz metropatii u kotek. Drugi rodzaj to sterylizacja chirurgiczna i polega ona na podwiązaniu jajowodów (u kotek) lub podwiązaniu nasieniowodów (u kocurów) bez usuwania gonad i przydatków. Skutkiem tych zabiegów jest skuteczne ograniczenie rozmnażania, przy zachowaniu produkcji hormonów. To oznacza, że zwierzę będzie bezpłodne, jednakże wszystkie zachowania towarzyszące rui u kotek i popędowi płciowemu u kocurów będą pojawiały się regularnie. Warto pamiętać, że zabieg sterylizacji nie chroni kotów przed chorobami związanymi z układem rozrodczym (nowotwory, ropomacicze, torbiele itp.).
Kastracja kotów - zalety i wady
Kastracja polega na usunięciu gonad, czyli jąder u samców i jajników u samic. U kotek dodatkowo zalecane jest usunięcie macicy, czyli owariohisterektomia. Ma to uchronić zwierzę przed ewentualnymi powikłaniami związanymi z zabiegiem, eliminując dodatkowo możliwość wystąpienia schorzeń układu rozrodczego w przyszłości. Efektem kastracji jest trwała bezpłodność, a także znaczące ograniczenie produkcji hormonów odpowiedzialnych za rozmnażanie. U kotek nie występują już ruje oraz zachowania z nią związane, a u kotów zanika popęd płciowy, walka o terytorium czy znaczenie terenu. Za wadę kastracji niektórzy podają utratę charakteru kota, który może stać się leniwy i mieć tendencję do przybierania na wadze. Mimo wszystko, nie jest to zapisana reguła, a po zabiegu warto po prostu pilnować odpowiednich porcji żywieniowych zwierzęcia, zadbać o ruch i kontrolować jego wagę.
Kiedy zdecydować się na zabieg?
Dojrzałość płciowa, a tym samym pierwszy cykl rujowy, pojawia się między 5 a 12 miesiącem życia. Zależy to m.in. od rasy, pory roku oraz kondycji fizycznej osobnika. Pierwsza ruja u niektórych ras może pojawić się dużo później, nawet po 18 miesiącu życia. Niektórzy twierdzą, że z uwagi na dobro zwierząt, kastracji czy sterylizacji można dokonywać najwcześniej po pierwszej rui u kotek i po ukończeniu 8 miesięcy u kocurów (po uzyskaniu dojrzałości płciowej). Wielu innych specjalistów uważa także, że odpowiedni czas na kastrację to 3-5,5 miesiąca.
Wybór między kastracją a sterylizacją zależy od tego, co jako właściciele kota chcemy osiągnąć. Czy chodzi o wyeliminowanie pewnych problemów behawioralnych, czy może o skuteczne zapobieganie ciąży? W razie wszelkich wątpliwości warto skonsultować się z lekarzem weterynarii, który z pewnością udzieli właściwych wskazówek.