Kleszcze są bardzo niebezpiecznymi pasożytami, które mogą przenosić niebezpieczne dla zdrowia choroby. Są groźne nie tylko dla człowieka, ale również dla zwierząt domowych - w tym psów i kotów. Szczególnie narażone są pupile, które uwielbiają biegać w zaroślach oraz posiadają długą i gęstą sierść, w której trudno jest wypatrzyć przyczepionego kleszcza. Czy istnieją skuteczne sposoby na ochronę naszych podopiecznych przed tymi szkodliwymi pasożytami?
Skutki ukąszenia przez kleszcza dla psa i kota
W Polsce najczęściej występujące są kleszcze pospolite. Pasożyt sam w sobie nie jest zagrożeniem, jednak przenosi wiele chorób niebezpiecznych dla zdrowia psów i kotów. Najczęściej występujące choroby odkleszczowe to:
- Babeszjoza,
- Anaplazmoza,
- Borelioza,
- Erlichioza.
Najczęściej występujące i łatwe do rozpoznania przez właściciela objawy to: spadek apetytu, apatia, niechęć do zabawy, zmiana koloru moczu na ciemnobrunatny, ból stawów, wysoka gorączka - powyżej 40 st C. Są one wskazaniem do kontakt z lekarzem weterynarii, który wykona dalszą konieczną diagnostykę.
Jak chronić pupila przed kleszczami?
Istotne jest regularne stosowanie preparatów przeciwkleszczowych przez cały rok lub do pierwszych silnych mrozów. Mogą występować w różnych formach na przykład w postaci kropli spot-on aplikowanych na skórę. Należy pamiętać, że w przypadku ich stosowania 3 dni przed i 3 dni po nie wolno pozwolić na kontakt ciała zwierzęcia z wodą. Na rynku dostępne są również preparatu w formie tabletek, a także obroże. Zawsze należy sprawdzić czas działania produktu na opakowaniu. Same specyfiki to nie wszystko. Należy także regularnie i dokładnie przeglądać skórę pupila po powrocie ze spaceru ze szczególnym zwróceniem uwagi na okolice głowy, brzucha, pachwin i ogona. Bardzo ważne jest, aby specyfiki kupować tylko w klinikach weterynaryjnych oraz odpowiednio dobrać je do gatunku i wagi zwierzęcia.
Jak skutecznie usunąć kleszcza?
Jeżeli już kleszcz się pojawi na skórze psa czy kota, można spróbować usunąć go samemu przy zastosowaniu specjalnych szczypiec. Pasożyta trzeba nimi chwycić i wyciągnąć okrężnym ruchem, podobnie jak wykręca się śrubkę. Jednak najlepszym sposobem jest wizyta u lekarza weterynarii, który zrobi to w odpowiedni sposób. Nieprawidłowe usunięcie może skutkować nieprzyjemnymi infekcjami skóry. W celu ewentualnego wykrycia choroby przed pojawieniem się objawów w przeciągu 4-6 tygodniu od ukąszenia można wykonać badanie laboratoryjne identyfikujące chorobą, istnieje również możliwość zbadania samego kleszcza.
Sumienna profilaktyka oraz wczesne wykrywanie kleszczy w skórze zwierząt to bardzo dobry sposób na zapobieganie różnym chorobom, które mogą zagrażać ich życiu. Warto wprowadzić te nawyki do codziennej rutyny podczas okresu występowania kleszczy. Psy i koty są od nas całkowicie zależne i to my odpowiadamy za ich zdrowie i życie. One na pewno odwdzięczą nam się na swój wyjątkowy sposób zwierzęcą miłością.