Antykoncepcja weterynaryjna to nic innego, jak profilaktyka mająca na celu niedopuszczenie do zapłodnienia i rozwinięcia się ciąży. Pomaga w ograniczeniu rozmnażania się psów i kotów, dzięki czemu mniej niechcianych zwierząt przychodzi na świat i trafia do schronisk, które niestety i tak są już przepełnione.
Antykoncepcja hormonalna
Antykoncepcja hormonalna to jedna z dwóch dostępnych metod zapobiegania ciąży u zwierząt. Jest to rozwiązanie doraźne polegające na podawaniu leków hormonalnych podskórnie co kilka miesięcy w postaci zastrzyków lub tabletek. Niestety jest zdecydowanie bardziej niebezpieczna - u zwierzęcia zwiększa się ryzyko wystąpienia wielu powikłań, takich jak cukrzyca, nadwaga i choroby układu rozrodczego. Ropomacicze oraz nowotwory gruczołów mlekowych pojawiają się stosunkowo często, a koszty ich leczenia zdecydowanie przewyższają korzyści wynikające z niedrogiej metody antykoncepcji. Ma jednak kilka dużych zalet: jest odwracalna, umożliwia przesunięcie lub blokowanie cieczki i jest pomocna przy pojawieniu się ciąży urojonej. U samców także można zastosować kastrację farmakologiczną - implant podskórny.
Sterylizacja i kastracja
Radykalne metody antykoncepcji, czyli sterylizacja (u suczek i kotek) oraz kastracja (u samców) to najpopularniejsze i najskuteczniejsze rozwiązania. Podział ten stosowany jest potocznie. W rzeczywistości kastracja to usunięcie gonad (jajników, macicy i jąder). Sterylizacja to z kolei podwiązanie i przecięcie jajowodów i nasieniowodów. Tego typu zabiegi wykonywane są głównie u młodszych zwierząt, gdyż zdecydowanie szybciej dochodzą do siebie i lepiej znoszą narkozę. Nasi stasi pupile są narażeni na powikłania związane ze znieczuleniem ogólnym. Niewątpliwą zaletą jest to, iż raz wykonany zabieg wyklucza ryzyko ciąży stuprocentowo już na całe życie. Zwierzę nie jest narażone na ropomacicze i ciążę urojoną, uciążliwe cieczki są zlikwidowane, a ryzyko wystąpienia nowotworu gruczołu mlekowego jest zniwelowane. Dodatkowo właściciele pupili nie muszą się martwić o pilnowanie terminów związanych z podaniem kolejnej dawki antykoncepcji (tak jak to jest w przypadku hormonalnych rozwiązań). Zabieg jednak koniecznie należy skonsultować z lekarzem weterynarii i wykonać w sprawdzonym gabinecie, pod okiem specjalisty. Ryzyko powikłań związanych ze sterylizacją i kastracją jest wtedy ograniczone do minimum.
Którą metodę antykoncepcji weterynaryjnej wybrać?
Jeśli chodzi o zdrowie naszego psa lub kota, zdecydowanie lepiej wybrać metodę radykalną, czyli zabieg chirurgiczny. Przede wszystkim zapobiega wielu chorobom, które mogą być bardzo niebezpieczne dla zdrowia, a nawet życia naszego pupila. Antykoncepcja hormonalna jest polecana tylko i wyłącznie wtedy, gdy właściciele planują w najbliższej przyszłości rozmnażanie swojego zwierzęcia. Należy jednak pamiętać o stałych ramach czasowych i możliwych powikłaniach oraz pozostawać w stałym kontakcie z lekarzem weterynarii, który powinien regularnie kontrolować stan zdrowia.
Stosowanie antykoncepcji weterynaryjnej to bardzo ważny punkt w dbaniu o zdrowie ukochanego zwierzęcia oraz w profilaktyce niektórych chorób. Należy dokładnie przemyśleć wady i zalety dostępnych metod oraz przedyskutować dalsze działania z weterynarzem.