Psy, podobnie jak ludzie, potrzebują zbilansowanej diety pełnej składników odżywczych. Niestety nie każda karma, która teoretycznie jest przeznaczona dla tych cudownych czworonożnych pupili, jest odpowiednia i ma dobry skład. Jeśli właśnie czytasz ten artykuł, to prawdopodobnie chcesz dostarczać swojemu psu to, co najlepsze. Jakie karmy w takim razie wybrać i co robić, aby psia dieta była korzystna?
Rodzaje karm
Coraz więcej osób decyduje się na posiadanie własnego czworonożnego przyjaciela. Jednak często pojawia się pytanie, czym karmić psa i jaki rodzaj pożywienia wybrać, aby pozytywnie wpływało na samopoczucie pupila. Oto trzy najpopularniejsze rodzaje karm:
- Karma sucha to jedna z najczęściej wybieranych form żywienia, która swoją dużą popularność zawdzięcza między innymi możliwością długiego przechowywania. Zawiera od 10 do 15% wody, dzięki czemu rozwój bakterii i pleśni jest ograniczony do minimum. Jej dużym plusem jest fakt, iż jest łatwo przyswajalna i zawiera komplet potrzebnych składników odżywczych.
- Karma półwilgotna cechuje się zawartością około 20% wody i posiada dużą ilość cukrów prostych. Jej skład i forma sprawiają, że jest miękka, lekkostrawna, a dodatkowo apetyczna.
- Karma wilgotna ma w składzie aż do 80% wody. Jest zamknięta w szczelnym, praktycznym opakowaniu, a psy bardzo chętnie ją spożywają.
Psia dieta - jaka powinna być?
Zbilansowane żywienie psa to takie, które jest dostosowane do jego masy ciała, wieku, rasy, a także stopnia aktywności fizycznej. Bardzo ważne jest to, aby pokrywała całkowite dzienne zapotrzebowanie na składniki odżywcze. Gotowe, suche, półwilgotne lub wilgotne karmy - oczywiście pod warunkiem wysokiej jakości i dobrego składu - z pewnością ich dostarczą. Ale co w takim razie z popularną w ostatnim czasie dietą BARF, która jest oparta na surowych produktach? Jest to sposób żywienia, który maksymalnie przypomina ten, jaki występowałby w środowisku naturalnym. Jego ogromną zaletą jest fakt, iż dostarcza wszystkich składników potrzebnych do prawidłowego funkcjonowania organizmu, a jednocześnie daje pewność, że pies nie spożywa żadnych sztucznych dodatków, barwników, konserwantów i produktów zbożowych.
Dobra karma dla psa, czyli jaka?
Karmy można kupić już tak naprawdę wszędzie - w markecie, w drogerii, a często nawet w małym sklepie osiedlowym. Niestety wiele z dostępnych powszechnie produktów posiada bardzo złe składy przepełnione zbożami. Właśnie dlatego tak ważne jest to, aby wybierać sprawdzone propozycje, w których składzie znajduje się wysoka zawartość mięsa z dodatkiem olejów roślinnych i rybich, warzyw, owoców, a także prebiotyków FOS i MOS, które zabezpieczają przewód pokarmowy przed bakteriami. Czego w takim razie się wystrzegać? Oczywiście wcześniej wspomnianych zbóż, soi, a także sztucznych barwników i konserwantów.
Karma sucha, mokra, a może dieta oparta na samodzielnie przygotowanych posiłkach? Bez względu na to, która opcja wydaje Ci się wygodniejsza dla Ciebie, weź pod uwagę przede wszystkim dobro psa i jego indywidualne potrzeby. Przed rozpoczęciem konkretnego sposobu odżywiania warto udać się do przychodni weterynaryjnej, w której specjaliści udzielą cennych rad opartych na wieloletnim doświadczeniu.