Właściciele psów i kotów chcą dla swoich pupili jak najlepiej. Świadomość na temat składów karm oraz ogólnej pielęgnacji zwierząt stale rośnie, ale do ideału wciąż trochę brakuje. Wielu posiadaczy zwierząt domowych zastanawia się, jak często powinno się wykonywać podstawowy zabieg pielęgnacyjny, jakim jest kąpiel.
Kiedy należy wykąpać pupila po raz pierwszy?
Szczenięta i kocięta trafiają do domu swoich właścicieli zwykle w momencie, gdy mają około 10-12 tygodni - wcześniej nie należy zabierać ich od mamy. Nowym domownikom przede wszystkim warto dać czas na ośmielenie się. Bardzo ważne jest to, aby poczuły się bezpiecznie, w czym z pewnością pomoże zapach sierści ich matki pozostawiony na skórze. Pierwsza kąpiel powinna odbyć się, gdy szczenięta lub kocięta nabiorą wstępnej odporności - najlepiej, gdy będzie to miało miejsce po wykonaniu wszystkich niezbędnych szczepień. Sytuacja wygląda jednak nieco inaczej, gdy zwierzę pochodzi ze schroniska lub ze złych warunków hodowlanych - w takiej sytuacji warto wykąpać je wcześniej, po to, by pozbyć się bakterii i innych szkodliwych mikroorganizmów.
Kąpiel psa
Częstotliwość kąpieli w przypadku psów jest uwarunkowana przede wszystkim rodzajem sierści i sposobem spędzania czasu. Zwierzęta żyjące na dworze mogą być kąpane rzadko, około dwóch razy do roku. Te żyjące w domu muszą być jednak myte zdecydowanie częściej. Jedwabista, jasna szata wymaga kąpieli raz na tydzień lub raz na dwa tygodnie. Przy gładkiej, przylegającej do ciała sierści wystarczy powtarzać ten proces raz na miesiąc, natomiast sierść z podszerstkiem jest zdecydowanie mniej wymagająca - w jej przypadku kąpiel może odbywać się nawet co 3 miesiące. Ale jak zrobić to dobrze? Przed rozpoczęciem warto zabrać psa na długi spacer, który go zmęczy i pozwoli na załatwienie wszystkich potrzeb fizjologicznych. Na brzegu wanny lub brodzika warto przygotować matę posmarowaną przysmakiem, która odwróci uwagę pupila. Najlepiej rozpocząć działanie od tylnych łap, a w następnej kolejności zmoczyć przednie, grzbiet i szyję. Przy głowie trzeba zachować szczególną ostrożność, aby nie zalać kanału słuchowego, oczu i nosa. Pierwsze mycie może odbyć się za pomocą rozcieńczonego szamponu uniwersalnego, który zmyje wstępny brud. Po jego spłukaniu należy przejść do szamponu specjalnie przeznaczonego do konkretnego rodzaju lub koloru sierści. Szalenie istotne jest to, aby nie mierzwić sierści zbyt mocno oraz bardzo dokładnie spłukiwać kosmetyki.
Jak często kąpać kota?
Wiele osób wychodzi z założenia, że koty same są w stanie utrzymać należytą higienę. Nic bardziej mylnego - są to zwierzęta, które również należy kąpać. Wynika to z faktu, iż nie są w stanie wylizać sobie dużego brudu lub nadmiernego łupieżu. Gdy kocięta przekroczą wiek dwunastu tygodni, można to robić według uznania (na przykład raz na miesiąc, jednak nie rzadziej niż co 3-4 miesiące). Bardzo łatwo da się rozpoznać, czy pupil potrzebuje kąpieli – najbardziej oczywistym wyznacznikiem jest przebarwiona, tłusta lub brzydko pachnąca sierść. Proces warto wykonywać w porze relaksu, za pomocą szamponu dobranego odpowiednio do okrywy włosowej. Warto jednak pamiętać, iż koty z reguły boją się wody, dlatego musimy podejść do tego ze szczególną ostrożnością.
Regularne kąpanie zwierząt domowych sprawi, że sierść lub włosy będą bardziej błyszczące, lepiej odżywione i natłuszczone. Jest to również proces, który zdecydowanie ułatwi życie właścicielowi - w końcu zdecydowanie lepiej żyje się z pachnącym domownikiem. W pierwszej kolejności trzeba jednak zadbać o bezpieczeństwo psa lub kota - do kąpieli należy podejść na spokojnie oraz z użyciem odpowiednich, przeznaczonych do tego celu kosmetyków.