Ciąża urojona to zjawisko fizjologiczne znane również pod nazwą ciąży rzekomej. Stan ten dotyczy suk w każdym wieku i polega przede wszystkim na przejawianiu przez nieciężarne zwierzę zachowań rodzicielskich.
Przyczyny ciąży urojonej
Zjawisko to ma swoje biologiczne podstawy. W fazie estrus cyklu płciowego dochodzi bowiem do owulacji komórki jajowej. Bez względu na to, czy dojdzie do zapłodnienia, czy też nie, poziom progesteronu w organizmie psa znacznie wzrasta. Taki stan utrzymuje się od czterech do sześciu tygodni. Naturalnym jest, że później następuje spadek poziomu tego hormonu. Konsekwencją tego jest gwałtowny wzrost poziomu innego hormonu - prolaktyny wydzielanej przez przysadkę mózgową. To właśnie ona jest odpowiedzialna za rozpoczęcie produkcji mleka i wystąpienie zachowań rodzicielskich u dorosłej suki.
Ciąża rzekoma - zagrożenia
Jak można się domyślać, ciąża rzekoma wiąże się z ogromnym wahaniem hormonów. Organizm przygotowuje się bowiem na wykarmienie młodych, które nie przyjdą na świat. Często występująca ciąża urojona wiąże się więc z niemałym niebezpieczeństwem, szczególnie, gdy występują obfite laktacje. Pojawia się ryzyko wystąpienia stanów zapalnych gruczołu mlekowego oraz powstawania nowotworów gruczołu mlekowego w przyszłości. Z tego właśnie powodu należy bacznie obserwować zwierzę i rozpocząć leczenie weterynaryjne możliwie jak najszybciej po zauważeniu laktogenezy.
Zapobieganie ciąży urojonej
Jedynym w pełni skutecznym sposobem zapobiegania jest sterylizacja. Zabieg ten wyeliminuje ryzyko wystąpienia urojonej ciąży, a ponadto pozytywnie wpłynie na samopoczucie zwierzęcia. Niestety, nie każdy pies może ją przebyć - decyzja w tej kwestii należy do lekarza weterynarii. Pacjent musi być ustabilizowany do zabiegu.
Jak postępować w przypadku ciąży urojonej?
Objawy ciąży urojonej to coś, co trudno pomylić z czymkolwiek innym. Pierwszym i najbardziej charakterystycznym jest tak zwane budowanie gniazda. Pies zabiera do niego swoje zabawki i traktuje je jak własne szczeniaki. Ponadto, suka często bywa bardzo niespokojna i ospała. Równie jasnym objawem jest rozpoczęcie produkcji mleka, czy też nabrzmiałość gruczołu mlekowego. Warto jednak pamiętać, że pewną diagnozę może postawić jedynie lekarz weterynarii. W momencie zauważenia powyższych przesłanek należy jednak podjąć pewne kroki. Warto schować ulubione zabawki pupila i odwracać jej uwagę od problemu, na przykład zapewniając jej dużą ilość ruchu. W przypadku dużej laktacji należy zmniejszyć porcję żywieniową psa. Ważne jest również to, by nie głaskać i nie masować suki podczas ciąży urojonej po brzuchu.
Ciąża urojona to stan, przy którym należy zachować szczególną ostrożność. Szalenie istotne jest to, by obserwować zwierzę i rozpocząć leczenie weterynaryjne, gdy tylko objawy zaczną być niepokojące.