Coraz więcej właścicieli psów zauważa, że ich pupile cierpią z powodu różnego rodzaju alergii. Jak można się domyślać, o zwierzę uczulone na pewne alergeny należy w szczególny sposób dbać.
Rodzaje alergii u psa
U psów wyróżnia się zazwyczaj cztery rodzaje alergii. Pierwsza z nich to wziewna, która - jak sama nazwa wskazuje - jest wywoływana przez alergeny wziewne, czyli środowiskowe. Psy cierpiące z powodu tego rodzaju alergii bardzo często zmagają się również z atopowym zapaleniem skóry. Kolejnym rodzajem alergii jest alergia kontaktowa - jej objawy można zauważyć po bezpośrednim kontakcie z alergenem ze środowiska. Najpowszechniejszą alergią u naszych psich przyjaciół jest alergiczne pchle zapalenie skóry. Objawia się ono silną reakcją alergiczną, która występuje nawet po pojedynczym ugryzieniu przez pchłę. Ostatnim już rodzajem jest alergia pokarmowa, nazywana również niesezonową alergiczną chorobą skóry, w której alergenem może okazać się niemal każdy składnik diety.
Objawy alergii u psa
Objawy alergii są u psów bardzo zróżnicowane. Co ważne, najczęściej pojawiają się one pomiędzy pierwszym a trzecim rokiem życia, dlatego właśnie w tym okresie warto bardzo dokładnie obserwować pupila. Nie jest to jednak reguła - problem może pojawić się również u młodszych i dużo starszych psów. U zwierząt cierpiących z powodu alergii bardzo często pojawia się zapalenie spojówek, które nie różni się od tego, z którym zmagają się ludzie. Najbardziej charakterystycznym objawem jest świąd całego ciała lub jego poszczególnych obszarów, na przykład okolic oczu, pach, pachwin, czy brzusznej strony szyi. Właściciele psów bardzo często zauważają również zaczerwienienie skóry, a także pojawiające się w różnych miejscach przebarwienia. Sygnałem alarmowym jest również pogrubienie naskórka, nieprzyjemny zapach, czy miejscowe wyłysienia.
Jak dbać o psa z alergią?
Kluczowym elementem walki z alergią jest jej diagnostyka. Konieczne jest bowiem to, aby wykluczyć choroby, które wymagają zupełnie innego sposobu leczenia niż alergia. Lekarze weterynarii zazwyczaj pobierają w tym celu materiał do cytologii i wykonują inne niezbędne badania, takie jak testy śródskórne, czy też oznaczenie w surowicy poziomu swoistych przeciwciał IgE. Nieodzowną częścią leczenia jest antybiotykoterapia, która zazwyczaj trwa od trzech do czterech tygodni. Jeśli do alergii dojdzie wskutek grzybiczego zapalenia skóry, zwierzęciu podaje się leki przeciwgrzybicze. Niektórzy weterynarze przepisują psom leki antyhistaminowe, które sprawdzają się u ludzi, natomiast w przypadku zwierząt przynoszą oczekiwane efekty jedynie w 15% przypadków. Dość skutecznym sposobem na walkę z alergią jest odczulanie, czyli terapia alergenem. Elementem regularnej pielęgnacji psa powinny być kąpiele lecznicze, które pozwalają na utrzymanie odpowiedniej flory naskórnej oraz oczyszczają sierść i skórę psa z niektórych alergenów. Właściciele psów cierpiących z powodu alergii pokarmowej powinni stosować starannie przemyślaną dietę eliminacyjną.
Alergia u psich pacjentów często przebiega zgoła odmiennie, aniżeli u ludzi. Unikanie alergenów i regularne zabiegi pielęgnacyjne to podstawa, by pupil funkcjonował możliwie jak najlepiej. Warto mieć jednak na uwadze, że konieczna jest dokładna diagnoza - w przypadku pojawienia się pierwszych objawów konieczne jest udanie się do lekarza weterynarii.