Temperatury zaczynają być coraz wyższe, na co dowodem jest kilka minionych dni. Jedni cieszą się z tego powodu, natomiast inni woleliby, by upał zelżał choć trochę. Podczas letniego ukropu należy jednak myśleć przede wszystkim o swoich czworonożnych przyjaciołach, którzy z wysokimi temperaturami radzą sobie zdecydowanie gorzej niż ich właściciele. Jak pomóc psu przetrwać ten okres?
Pies latem - jak się chłodzi?
Jak wiadomo, ludzie chłodzą się dzięki gruczołom potowym, które znajdują się na całym ciele. U psów jest to jednak nieco bardziej skomplikowane - gruczoły znajdują się jedynie na opuszkach łap, dlatego chłodzenie się poprzez pocenie jest niemal całkowicie ograniczone. Co zatem jest głównym systemem chłodzenia u psa? Rzecz jasna ziajanie, czyli wywieszanie języka i bardzo charakterystyczny, głęboki oddech. Dyszenie jest formą wentylacji, która pozwala pozbyć się nadmiaru ciepła.
Jak dbać o psa w upale?
Istnieje kilka sprawdzonych metod, które dadzą psu ulgę podczas bardzo wysokich temperatur. Pupila należy przede wszystkim odpowiednio przygotować na przyjście lata, na co najlepszym sposobem jest zadbanie o jego sierść. Sierść pełni bowiem dwie funkcje: zimą chroni przed mrozem, a latem przed promieniami słonecznymi. Musi być jednak zadbana, by mechanizm chłodzenia zadziałał prawidłowo. Konieczne jest również to, aby ograniczyć aktywność psa - na długie spacery najlepiej wybierać się rano lub wieczorem, gdy jest chłodniej. W ciągu dnia dobrze jest zrezygnować ze spacerów lub wybierać się z pupilem na krótkie przechadzki tam, gdzie jest dużo trawy. Nagrzany chodnik może bowiem poparzyć psu opuszki. Absolutną koniecznością jest również zapewnienie zwierzęciu stałego dostępu do świeżej, chłodnej wody, a także zorganizowanie mu zacienionego miejsca, w którym będzie mógł spędzać czas podczas największego upału. Dobrym rozwiązaniem jest także zabranie pupila nad jezioro lub przygotowanie małego baseniku z wodą. Egzamin zda również mokry ręcznik, wąż ogrodowy, czy mata lub kamizelka chłodząca.
Tego nie rób, jeśli chcesz pomóc psu podczas wysokich temperatur
Czego zatem nie robić w momencie, gdy upały stają się nie do wytrzymania? Przede wszystkim, w miarę możliwości, nie zakładać psu kagańca - utrudnia on ziajanie oraz ogranicza dostęp do wody, gdy pies tego potrzebuje. Ponadto, nie należy strzyc psa na krótko. Sierść chroni przed poparzeniami, dlatego należy jedynie wyczesać martwy podszerstek, by ten nie blokował możliwości wentylacji skóry. Pod żadnym pozorem nie należy zostawiać pupila w samochodzie, na balkonie, czy przed sklepem. Długa i niekontrolowana ekspozycja na słońce może bardzo szybko przerodzić się w udar cieplny. Nie poleca się również dawać psu lodowatej wody, ponieważ może ona doprowadzić do rozwoju zapalenia gardła.
Podstawowym obowiązkiem każdego właściciela jest obserwacja pupila podczas upalnych dni. Jeśli jednak pomimo stosowania się do powyższych zasad zauważysz takie objawy, jak płytki i nieregularny oddech, ślinotok, zasinienie jamy ustnej, drgawki, biegunkę, wymioty, czy zaszklenie oczu, postaraj się jak najszybciej schłodzić psa, a następnie udaj się z nim do lekarza weterynarii. Udar cieplny jest bowiem stanem bardzo niebezpiecznym dla życia.