Wiele osób zmaga się z łupieżem, który może wywoływać niemały dyskomfort. Wpływa też na nasze poczucie pewności siebie, ponieważ sprawia, że włosy wyglądają nieestetycznie i niechlujnie. Co zaś w przypadku psów - czy one również mogą mierzyć się z tym problemem? Dowiedz się, jak wygląda łupież u psów i jak skutecznie go wyleczyć!
Czy pies może mieć łupież?
Okazuje się, że pies, podobnie jak ludzie, może mieć kłopot z łupieżem. Objawy łupieżu u psa to występowanie białych, nie za dużych płatków. W rzeczywistości są to zrogowaciałe komórki naskórka. Nadmierna ilość takich białych płatków sygnalizuje, że proces złuszczania się naskórka następuje nieprawidłowo. W przypadku czworonogów ta dolegliwość również może dotyczyć łupieżu suchego i tłustego.
Dlaczego nie należy bagatelizować łupieżu?
Łupież u psa nie jest normalną sytuacją. Powstaje na skutek różnych przyczyn, które mogą mieć istotne znaczenie dla zdrowia naszego pupila. Łupież jest znakiem tego, że skóra łuszczy się bardziej, niż jest to wskazane. Może dziać się na tak z powodu schorzeń skórnych, ale i innych dolegliwości, takich jak:
- osłabienie organizmu,
- choroby pasożytnicze,
- alergie,
- grzybica,
- stres,
- choroby autoimmunologiczne.
Niemałe znaczenie ma też to, w jaki sposób pielęgnujemy skórę i sierść naszego zwierzaka. Nieodpowiednie wykonywanie tej czynności może przyczynić się do powstania łupieżu. Istotny jest ponadto sposób żywienia naszego pupila. Niezdrowa, niezróżnicowana dieta oprócz łupieżu, może wywołać inne nieprzyjemne konsekwencje dla naszego pupila.
Jak leczyć łupież u psa?
Jeśli zauważymy oznaki łupieżu u naszego pupila, konieczne będzie rozpoczęcie odpowiedniego leczenia. Udajmy się do gabinetu lekarza weterynarii, gdzie nasz pies będzie mógł przejść badania diagnostyczne. Szczególnie pomocny będzie dermatolog weterynaryjny, który kompleksowo zajmie się problemem. Do zmniejszenia łupieżu możemy przyczynić się i my sami. Możemy zadbać o to poprzez analizę przyczyn, które mogłyby wywołać ten stan u naszego zwierzaka. W tym wypadku będziemy musieli sprawdzić używane kosmetyki do pielęgnacji psa, wprowadzić zmiany w diecie czy też zatroszczyć się o odpowiednie nawilżenie powietrza, dzięki któremu unikniemy wysuszaniu się skóry.
Łupież to nieprzyjemny problem nie tylko u ludzi, ale i u psów. Sierść, która wygląda na przyprószoną śniegiem, zdecydowanie nie powinna zostać przez nas zignorowana. Łupież bowiem może być oznaką znacznie poważniejszych dolegliwości zdrowotnych. Jeśli zauważymy tę przypadłość u naszego pupila, jak najszybciej zareagujmy!