Wraz z wiekiem, koty mogą stać się bardziej podatne na różnego rodzaju choroby i schorzenia. Właściciele kocich seniorów powinni być szczególnie czujni i uważni na wszelkie niepokojące objawy u swoich pupili. Mogą wskazywać one na poważne problemy zdrowotne, które wymagają szybkiej interwencji weterynaryjnej. W tym artykule omówimy najczęstsze niepokojące objawy u starszych kotów.
Kiedy mówimy o starym kocie?
Nie można ukryć, że każdy z kotów jest inny – niektóre prowadzą wychodzące życie, inne spędzają swój czas w bezpiecznym mieszkaniu. Część z nich to tzw. dachowce, podczas gdy inne cechują się imponującym rodowodem. To wszystko to aspekty, które wpływają na długość ich życia. Oprócz tego istotną rolę odgrywa styl życia, żywienie, a także profilaktyka. Ogólnie jednak uznaje się, że koty żyją średnio kilkanaście lat. Seniorami stają się mniej więcej wtedy, gdy przekroczą granicę jedenastu lat.
Jakie mogą być niepokojące objawy u starego kota?
Jeden z najbardziej zauważalnych objawów u kotów seniorów to utrata apetytu, która może być wynikiem różnych czynników. Często wiąże się to z pogorszeniem stanu zdrowia, co skutkuje spadkiem masy ciała. Starsze koty mają zwykle trudności z przyswajaniem składników odżywczych z pożywienia, co dodatkowo wpływa na ich apetyt i ogólny stan zdrowia. Na pewno zauważymy też, że ogólna odporność naszego kota spadła. Staje się on wtedy bardziej narażony na różne choroby, w tym zakaźne. U kotów seniorów wzrasta też prawdopodobieństwo problemów z sercem, cukrzycy czy nadciśnienia. Jeśli nasz pupil, który dotychczas chętnie biegał i się bawił, ma kłopoty z poruszaniem się, czyli: niechętnie wskakuje i zeskakuje z przedmiotów, niechętnie się bawi, mniejsza aktywność ruchowa i pielęgnacja, agresja (na tle bólowym, np. przy podnoszeniu), zmiana zachowania przy korzystaniu z toalety, dłuższy sen, może to świadczyć o chorobie zwyrodnienia stawów. Powszechną częścią starzenia się są też różne schorzenia stomatologiczne. Wtedy może dojść do wypadania zębów lub pogorszenia ich kondycji ze względu na nagromadzony tam kamień nazębny. Bolesność zlokalizowana w jamie ustnej może również hamować apetyt zwierzęcia, powodując spadek masy ciała. Miejmy na uwadze, że niepokojące objawy mogą dotyczyć nie tylko zdrowia naszego pupila, ale także jego zachowania. Zmiany w codziennej rutynie, dezorientacja, kłopoty z załatwianiem się w ustalonym miejscu mogą być przykładem zaburzeń poznawczych.
Jak dbać o starszego kota?
Chcąc zadbać o starszego kota, powinniśmy zwrócić uwagę na jego żywienie. Może okazać się, że pokarm, który wcześniej często zajadał, teraz stanie się dla niego nieodpowiedni. Jedzenie dla kociego seniora powinno być lekkostrawne i bogate w składniki odżywcze. Co więcej, musi być proste w spożyciu, zwłaszcza dla tych zwierzaków, które mają problemy z zębami czy dziąsłami, dlatego najlepszą opcją będzie zainwestowanie w mokrą karmę. Dobrze udać się na wizytę lekarską i kontrolować/leczyć choroby jamy ustnej, ponieważ mogą być one przyczyną dyskomfortu kota i powodować np. choroby serca. Warto też zwrócić uwagę na to, aby nasz pupil wypijał odpowiednią ilość wody, ponieważ inaczej grozi mu odwodnienie, które dotyka wiele starszych kotów. Warto regularnie kontrolować masę ciała kota, ponieważ może to stanowić sygnał alarmowy dla różnych chorób i schorzeń. Istotna jest również profilaktyka – dopilnujmy, aby od czasu do czasu zabrać naszego pupila na kontrolę do lekarza weterynarii. Może okazać się, że będzie potrzebował on suplementacji, którą należy koniecznie wdrożyć. Nie zapominajmy też o codziennej dawce aktywności – to coś, co wpłynie korzystnie zarówno na organizm, jak i umysł naszego kota.
Koty są kojarzone z ich zwinnością i energią, ale niestety z biegiem czasu nasz koci przyjaciel staje się seniorem. W takiej sytuacji ważne jest, abyśmy uważnie obserwowali naszego pupila i reagowali na wszelkie niepokojące objawy, jakie się pojawią. Ważne jest również codzienne dbanie o kota, w tym zapewnienie mu odpowiedniej diety i troskliwej opieki.