Niewydolność nerek to poważna dolegliwość, która stanowi duże zagrożenie dla zdrowia, a nawet życia zwierzaka. Dlatego tak ważne jest, aby wiedzieć, w jaki sposób możemy pomóc pupilowi z tą chorobą. Kluczowym aspektem będzie dostosowanie nowego stylu żywienia. Jaka dieta dla psa z niewydolnością nerek? Sprawdź!
Niewydolność nerek u psa
Przewlekła niewydolność nerek u psa to dolegliwość o charakterze nieuleczalnym. Na początku rozwija się bardzo powoli, ale szybko może stać się źródłem różnych nieprzyjemnych objawów. Do jej pojawienia się przyczyniają się różne czynniki, takie jak między innymi choroby zakaźne, choroby układu moczowego czy genetyczne choroby nerek. Znaczenie może mieć również wiek - im pies jest starszy, tym większe ryzyko, że zachoruje. Zaobserwowano również, że są rasy, u których ta dolegliwość występuje częściej, jak na przykład u buldogów, rottweilerów czy dogów niemieckich.
Objawy niewydolności nerek u psa
Szybkie rozpoznanie choroby u zwierzaka jest kluczowe do spowolnienia jej rozwoju. Po czym poznać, że pies zmaga się z niewydolnością nerek? Możemy zaobserwować takie objawy jak brak apetytu, wymioty, biegunka czy nieprzyjemny zapach z pyska. Pojawia się również osłabienie i apatia. Zauważymy ponadto, że pies gwałtownie traci wagę. Może wystąpić też wzmożone pragnienie.
Dieta dla psów z chorobami nerek
Jednym ze sposobów na to, aby zmniejszyć negatywne konsekwencje niewydolności nerek u psa, jest wprowadzenie specjalnej diety. Za jej pomocą możemy korzystnie wpłynąć na samopoczucie zwierzaka, a nawet opóźnić zwyrodnienie nerek o kilka lat. Dobrym rozwiązaniem będzie skontaktowanie się z lekarzem weterynarii w celu omówienia wprowadzenia specjalistycznej diety weterynaryjnej u pupila. Nie zaleca się samodzielnie wprowadzać radykalnych zmian w diecie, ponieważ może to zaszkodzić zwierzakowi.
Dieta dla psa z chorobą nerek powinna przede wszystkim ograniczać ilość spożywanego przez niego białka. Może stanowić maksymalnie 10% całego jadłospisu. Wynika to z tego, że białko jest ciężkie do przetworzenia przez nerki, które nie pracują prawidłowo. Kiedy już podajemy białko, trzeba koniecznie zwrócić uwagę na to, aby było ono wysokiej jakości. Należy również dopilnować niskiej ilości fosforu w diecie. Kluczowym elementem będzie też odpowiednie nawodnienie psa. Powinien mieć on stały dostęp do świeżej wody. Dobrze, aby wybierać takie produkty, które mają wysoką zawartość wody. Świetnie sprawdzą się mokre karmy. Warto kontrolować też regularność posiłków i pamiętać o tym, aby podawać pupilowi pokarm systematycznie, ale w małej ilości.
Podsumowując, odpowiednia dieta dla psa z niewydolnością nerek jest kluczowa dla pupili dotkniętych tą chorobą. Ważnym jest aby poza leczeniem farmakologicznym, we współpracy z lekarzem weterynarii, dopasować odpowiedni rodzaj karmy specjalistycznej, zawierającą ograniczoną ilość fosforu oraz białka wysokiej jakości. Ponadto, aby ułatwić pracę osłabionych nerek, koniecznym jest dbanie o odpowiednią podaż wody. Regularne konsultacje z lekarzem weterynarii są niezbędne do monitorowania stanu zdrowia psa, co może znacząco wpłynąć na jakość i długość jego życia.