Koty znane są ze swojej niezależności. Nie oznacza to jednak, że mamy nie zwracać uwagi, kiedy pojawiają się u nich jakieś dolegliwości. Szczególnie przykrą przypadłością może być biegunka u kota. Co robić, gdy kot ma biegunkę? Dowiedz się, jak pomóc swojemu zwierzakowi!
Przyczyny biegunki u kotów
Biegunka u kota może stanowić objaw innej przypadłości. Dlatego tak ważne jest, aby nie bagatelizować jej pojawienia się. Choć samo odnalezienie przyczyny biegunki to nie lada wyzwanie dla lekarza weterynarii, to najczęściej źródło tej przypadłości tkwi w alergiach pokarmowych, spożyciu trującego pokarmu czy nietolerancji na dany składnik. Znaczenie mają też choroby zakaźne, nowotworowe oraz problemy z układem trawienia. Na pojawienie się biegunki może wpłynąć nawet silny stres odczuwany przez kota lub zmiana dotychczasowych nawyków żywieniowych. Warto więc obserwować jego stan, aby wyłapać wszelkie odstępstwa od normy.
Biegunka u kota - dodatkowe objawy
Biegunka jest szczególnie nieprzyjemna dla kota, ponieważ często towarzyszą jej różne nieprzyjemne objawy towarzyszące. Możemy zauważyć, że zwierzak staje się bardziej osowiały i apatyczny, a do tego brakuje mu energii. Nierzadko pojawiają się też wymioty, nerwowość czy niechęć do zabawy. Sprzątając kuwetę kota, możemy również spostrzec krew lub śluz w odchodach, co powinno wzbudzić nasz niepokój. Alarmująca będzie ponadto częstotliwość wypróżniania się przez kota. Jeśli czyni to 5-6 razy w ciągu dnia, to znak, że coś jest nie tak. Alarmujące może być także załatwianie swoich potrzeb fizjologicznych poza kuwetą. Dlatego dobrze jest zwrócić uwagę na kuwetę kota i jej otoczenie - może dostarczyć nam pewnych wskazówek.
Jak leczyć biegunkę u kota?
W przypadku leczenia biegunki u kota kluczowe jest dostarczenie mu odpowiedniej ilości płynów i substancji odżywczych, które zwierzę traci, aby nie dopuścić do jego odwodnienia. Jeśli biegunka nie wynika ze zmiany karmy, warto zdecydować się na przestawienie kota na lekkostrawną karmę, która będzie zdecydowanie delikatniejsza dla jego żołądka. W innym wypadku należy wrócić do karmy, która nie wywoływała problemów. Jeśli kot nie ma uczulenia na drób, możemy zdecydować się na ugotowanie i rozdrobnienie mięsa z kurczaka, które będzie mógł łatwo spożyć. Niekiedy rozwiązaniem może okazać się 24-godzinna głodówka. Jeżeli jednak po upływie czasu zwierzak nie wraca do zdrowia, trzeba skontaktować się z lekarzem weterynarii. On pomoże określić przyczynę biegunki, wykorzystując badania krwi, kału lub badanie ultrasonograficzne. Przeprowadzi też dokładny wywiad z opiekunem kota i przepisze odpowiednie leki. W przypadku bardzo odwodnionych i osłabionych kotów konieczne będzie zastosowanie płynoterapii, która dostarczy im niezbędnych składników odżywczych.
Choć powody biegunki u kota mogą być różne, trzeba pamiętać, że może być ona sygnałem ostrzegającym przed jeszcze poważniejszymi dolegliwościami. Z tego względu nie należy jej bagatelizować. Jeśli zauważymy, że stan kota nawet po czasie się nie poprawia, koniecznie zabierzmy go do lekarza weterynarii, który przeprowadzi niezbędne badania.