Przygotowanie:
Badanie:
Po badaniu:
Wyniki:
Uzyskane podczas badania tomograficznego obrazy muszą zostać opisane przez radiologa. Oznacza to, że na wynik należy poczekać do 14 dni roboczych. W przypadku wybrania opcji na „cito” – 3 dni kalendarzowe. Z gotowym opisem należy udać się do specjalisty, który wykorzysta je w dalszym procesie diagnostycznym.
Pobierz skierowanie na badanie tomografii komputerowej (TK)
Jeżeli uświadomimy sobie, iż minęło zaledwie 40 lat od pierwszego zastosowania praktycznego tomografu w diagnostyce medycznej (Nagroda Nobla w 1979r.), możemy, po raz kolejny zresztą, z satysfakcją stwierdzić – dystans jaki dzielił polską weterynarię od najbardziej zaawansowanej – amerykańskiej w wielu dziedzinach już został zniwelowany. Jesteśmy na bieżąco z osiągnięciami światowej diagnostyki. Tomograf „Fidex” jest w całości zaprojektowany i wykonany w USA.
Oczywiście nie jest to pierwszy w Polsce tomograf używany w weterynarii, ale jako pierwsi w Polsce wprowadziliśmy tomografię wiązki stożkowej (CBCT). Jest to odmiana konwencjonalnej tomografii komputerowej.
Technologia ta gwarantuje:
dawkę promieniowania ponad 10-krotnie mniejszą niż w przypadku konwencjonalnej TK;
znacznie krótszy czas badania;
pokazanie zarówno tkanek miękkich jak i struktur kostnych;
dokładne zobrazowanie sąsiednich struktur, co umożliwia ocenę zaawansowania procesów patologicznych takich jak nowotwory, rozrosty nienowotworowe, procesy zapalne i in.
Uzyskane dane niejednokrotnie umożliwiają postawienie trafnej diagnozy i wdrożenie leczenia w stadium zaawansowania choroby niewykrywalnym w innym badaniu obrazowym!
Zakup tak bezpiecznej technologii jest konsekwencją stosowania w naszej Klinice podstawowej zasady ochrony radiologicznej zwanej zasadą ALARA (As Low As Reasonably Acievable – tak nisko jak jest to realnie możliwe). Stosując zasadę ALARA badania diagnostyczne z zastosowaniem promieniowania jonizującego powinno wykonywać się w sposób gwarantujący osiągnięcie wymaganego rezultatu przy możliwie najmniejszej dawce promieniowania.
Kilka lat temu zaczęliśmy od zakupu aparatu rtg o wysokiej częstotliwości. Następnie wprowadziliśmy radiologię cyfrową umożliwiającą w maksymalnym stopniu wykorzystanie do diagnostyki wykonanych zdjęć. Dzisiaj wprowadzamy system tomografii komputerowej, w którym zastosowane jest promieniowanie w postaci wiązki stożkowej co znacznie zmniejsza jego dawkę. Komputer niezbędny jest do scalenia wszystkich wykonanych zdjęć w jeden wybrany obraz, którym można manipulować w przestrzeni, wykonując przekroje w dowolnie wskazanym miejscu.
Wartość precyzyjnej diagnostyki jest nieoceniona dla późniejszego leczenia. Szczególnie wszelkie zabiegi chirurgiczne poprzedzone tak dokładną analizą zmienionego obszaru mogą być znacznie skuteczniejsze. Znajduje ona zastosowanie m.in.w ortopedii (np. w dysplazji stawu łokciowego), neurologii – daje wgląd w zmiany w mózgu czy rdzeniu kręgowym, onkologii – diagnozuje zmiany pierwotne i wtórne. Po podaniu kontrastu doskonale stają się widoczne zmiany chorobowe w płucach czy jamie brzusznej.
Warto podkreślić iż badanie TK to procedura nieinwazyjna i bezbolesna, a konieczność płytkiej narkozy wynika z faktu, iż badane zwierzę musi leżeć przez czas badania nieruchomo kiedy to głowica aparatu skanuje pacjenta leżącego na przesuwającym się stole. Jego funkcje życiowe są wtedy monitorowane przez lekarza weterynarii z zastosowaniem specjalistycznego aparatu anestezjologicznego współpracującego z tomografem.
W medycynie „ludzkiej” stosowanie tomografii komputerowej staje się powoli rutynowe, mimo iż nie jest to procedura najtańsza. Jednakże widać, że koszty poniesione na etapie diagnostyki zwracają się w dwójnasób w czasie leczenia – szczególnie chirurgicznego. Lekarz nie jest zaskakiwany podczas operacji, dokładnie wie jakie działania ma podjąć aby skutek zabiegu był najlepszy z możliwych. Niestety czasami też – szczególnie w onkologii – obraz TK daje mu podstawę do odstąpienia od niepotrzebnego zabiegu.
Opisy badań techniką tomografii komputerowej wykonuje dr n. wet. Grzegorz Wąsiatycz.