W dniach 13, 14, 15 listopada 2015 r. w Warszawie odbył się XXIII Kongres Polskiego Stowarzyszenia Lekarzy Weterynarii Małych Zwierząt. W tym ważnym wydarzeniu wzięło udział blisko 1 400 uczestników: lekarze weterynarii, średni personel weterynaryjny, wykładowcy z Polski i z zagranicy oraz wystawcy.
Najliczniejszą grupą wywodzącą się z jednego zakładu leczniczego dla zwierząt (ZLdZ) był zespół z Kliniki Weterynaryjnej dr. Grzegorza Wąsiatycza z Poznania. Było nas czternaścioro.
13 listopada to tzw. Dzień Przedkongresowy, w czasie którego od rana do wieczora obywały się równocześnie warsztaty, szkolenia praktyczne z takich dziedzin jak: zajęcia mikroskopowe: hematologia, dermatologia, onkologia; wykorzystanie endoskopii w diagnostyce i leczeniu; przedstawienie kolejnych możliwości, udoskonaleń programu komputerowego zarządzania ZLdZ „KLINIKA XP”; najnowsze techniki operacyjne z chirurgii okulistycznej, ortopedii, stomatologii; seminarium chorób zwierząt egzotycznych.
W ramach nowo powołanej Akademii Biznesu Weterynaryjnego omawiano, dyskutowano jak rozwijać i poszerzać umiejętności menedżerskie kierownictwa ZLdZ. Zwracano m. in. uwagę na czynniki wpływające lub hamujące rozwój ZLdZ, opracowanie i wdrożenia Standardów Obsługi Posiadaczy zwierząt chcących uzyskać u nas pomoc dla swoich pupili, budowanie zespołu i tworzenie warunków dla jego skuteczności, wykorzystanie najnowszych technik komunikacji z posiadaczami zwierząt ułatwiających edukację, informację o stanie zdrowia leczonych zwierząt czy umawianie wizyt.
Dzień 14 listopada z kolei rozpoczął się już o godzinie 07:00 serią spotkań nazwanych przez PT Organizatorów Kongresu „MASTER CLASS” w obszarach: okulistyka, ortopedia, radiologia, stomatologia. Grupie interesującej się ortopedią dr n. wet. Grzegorz Wąsiatycz zaprezentował udokumentowany opisami, zdjęciami RTG, TK i artroskopowymi, filmikami z własnej praktyki temat: Jakie korzyścią płyną z wczesnego rozpoznania dysplazji bioder? Rożne opcje postępowania – od luźnych torebek stawowych do zaawansowanych zmian dysplastycznych.
Prezentacja ta spotkała się z tak dużym zainteresowaniem, iż trzeba było dokładać krzesła. A od godz. 09:00 tego dnia do godz. 16:00 dnia następnego, tj. 15 listopada, to już mnogość wykładów prowadzonych przez wybitnych specjalistów tak z Polski, jak i z zagranicy. Tematów, jak i PT Wykładowców taka różnorodność, iż odsyłamy do strony internetowej.
Naszym zdaniem kolejny Kongres PSLWMZ to ważne wydarzenie dla środowiska weterynaryjnego zajmującego się przede wszystkim diagnostyką, leczeniem, rehabilitacją, behawiorem czy żywieniem zwierząt towarzyszących człowiekowi w jego życiu.
Grupa z naszej Kliniki to, co prawda, tylko ponad 1% uczestników, ale jesteśmy przekonani, iż nasza opinia jest spójna ze zdecydowaną większością biorących udział w Kongresie.
Dziękujemy, gratulujemy i czekamy na XXIV spotkanie naszej społeczności, aby móc kontynuować zdobywanie wiedzy ku najwyższemu poziomowi dobrostanu zwierząt i najpełniejszej satysfakcji ich właścicieli.
Zobacz zdjęcia z Kongresu: