Wbrew powszechnym stereotypom, koty to bardzo czułe i wrażliwe stworzenia. Zaraz po psach, są najczęstszymi czworonożnymi domownikami. Być może dlatego, że w przeciwieństwie do psów, nie wymagają tak dużej troski. Właścicieli kotów fascynuje przede wszystkim ich charakter – stworzenia te są bowiem typowymi indywidualistami, o których przyjaźń i uznanie należy systematycznie zabiegać.
Warto zacząć od tego, że każda rasa kota wyróżnia się nieco innym charakterem. Kot perski, na przykład, charakteryzuje się łagodnym i dość leniwym usposobieniem. Jego przeciwieństwem jest z kolei kot syjamski, który jest bardzo temperamentny, ruchliwy i do tego sprytny. Oczywiście teoretycznie, gdyż takie czynniki, jak na przykład geny, doświadczenia życiowe, podejście opiekunów, również wpływają na kształtowanie się osobowości zwierzęcia. Dzięki temu niemal każdy kot jest inny, wyjątkowy. Co istotne, nigdy w pełni nam się jednak nie podporządkuje – nie od dziś mówi się, że koty chadzają własnymi ścieżkami. Mimo to potrafią być oddanymi przyjaciółmi, którzy równie mocno potrzebują naszego zainteresowania i czułości. Dlatego też błędnym stwierdzeniem jest, że koty przywiązują się do miejsc, nie zaś do opiekuna. Zostawione na długi czas koci domownicy potrafią bardzo tęsknić, co też okazują intensywnie mrucząc i ocierając się, gdy tylko właściciel wróci do domu.
Jeżeli chodzi o wyrażanie nastrojów, koty robią to na wiele sposobów. Najczęściej robią to poprzez wydawanie różnych dźwięków – od mruczenia wyrażającego zadowolenie albo ból, przez miauczenie, po syczenie i warczenie, poprzez które kot próbuje odstraszyć potencjalne zagrożenie lub uprzedza o ataku. Przebywając ze swoim kotkiem bardzo szybko można nauczyć się interpretacji wydawanych przez niego odgłosów, co znacznie ułatwia porozumiewanie się właściciela ze zwierzęciem.
Nastrój i emocje miauczącego czworonoga łatwo ustalić również obserwując mowę jego ciała. Koty bowiem, jak mało które zwierzęta, wyraźnie sygnalizują swoje uczucia lub zamiary. Dlatego też bardzo łatwo rozpoznać po wyrazie pyszczka czy też układzie ciała, czy zwierzę jest zrelaksowane, wystraszone czy też nastawione agresywnie.
Warto również wiedzieć, że koty nie lubią, gdy długo wpatruje się im w oczy. Traktują to bowiem jako „próbę sił”, a więc gest agresywny – tak też mogą się wówczas zachować. Jeżeli chodzi o koci ogon, machanie oznacza coś przeciwnego niż w przypadku psa. Koty w ten sposób sygnalizują, że coś im nie odpowiada. Jeśli z kolei poruszają jedynie jego koniuszkiem, oznacza to, że są wyraźnie zaaferowane jakąś zabawą, na przykład polowaniem na zabawkę. Charakterystycznym kocim zachowaniem jest również tzw. ugniatanie, które jest wyrazem ogromnego zadowolenia i poczucia bezpieczeństwa. Mówiąc o mowie ciała kota, nie można pominąć ocierania się – chyba najbardziej znanego zachowania tego domowego zwierzaka. W ten sposób potwierdza on Twoją przynależność do jego małego, kociego świata.
Koty to indywidualiści – fakt ten nie podlega wątpliwości. Potrafią być złośliwe, ale również bardzo kochane i oddane. Wszystko zależy od tego, w jaki sposób traktujemy naszego kotka – czy chcemy go sobie podporządkować, czy też traktujemy go jako równego sobie domownika. W tym drugim przypadku niemal zawsze pomiędzy miauczącym pupilem a jego właścicielem nawiązuje się wyjątkowa i trwała więź oraz wzajemna fascynacja.