Wbrew pozorom problem rozmnażania się psów i kotów jest ogromny. Schroniska przepełnione są zwierzętami, które urodziły się na ulicy bądź zostały wyrzucone. W marcu trwa ogólnopolska akcja świadomego sterylizowania zwierząt. Sprawdź na czym polega i jak przebiega rekonwalescencja psów i kotów po tym zabiegu.
Czym jest sterylizacja?
Sterylizacja jest zabiegiem, który nie dopuszcza psów ani kotów do nieplanowanego rozrodu. Polega on na podwiązaniu jajowodów u samic oraz nasieniowodów u samców pod narkozą. Powoduje to, że zwierzę nie jest w stanie spłodzić potomstwa, gdyż komórki rozrodcze nie mają możliwości przemieszczania się. Kastracja polega na chirurgicznym wycięciu jąder u samców oraz macicy wraz z jajnikami u samic. Niemniej jednak w języku polskim najczęściej sterylizację oraz kastrację rozróżnia się ze względu na płeć. Wtedy mówi się, że zabieg sterylizacji wykonywany jest u samic, a kastracja u samców. Zdecydowana większość właścicieli decyduje się na zabieg wycięcia jąder / macicy wraz z jajnikami psa lub kota, gdyż poza działaniem zapobiegającym rozmnażaniu się zwierząt, chroni to także zwierzę przed chorobami narządów rozrodczych, takich jak: ropomacicze, nowotwór jąder czy gruczołu mlekowego.
Jak opiekować się zwierzęciem po sterylizacji?
Po zabiegu sterylizacji jak i kastracji, zwierzę pozostaje w klinice weterynaryjnej do pełnego wybudzenia się z narkozy, gdzie ubierane jest w specjalne ubranko, które chroni przed lizaniem rany przez psa lub kota, ponieważ może doprowadzić to do infekcji. Pupil może otrzymać pierwszy posiłek oraz wodę dopiero po całkowitym wybudzeniu, ponieważ narkoza może wpłynąć na umiejętności połykania. Po zabiegu zwierzę dostaje antybiotyk oraz lekarstwa, które trzeba podawać mu w domu przez okres wskazany przez lekarza weterynarii. Po 14 dniach od zabiegu wraca się z pacjentem na ściąganie szwów chyba, że zastosowane zostały wygodne szwy rozpuszczalne. Rekonwalescencja po sterylizacji oraz kastracji przebiega bardzo szybko, zazwyczaj nie widać żadnych negatywnych skutków czy komplikacji. Ważne jest jedynie pilnowanie, aby rana goiła się powoli, w odpowiednich warunkach, w których ciekawski zwierzak nie będzie do niej zaglądał. Warto przemyśleć zakup kołnierza, jeżeli pies lub kot jest wyjątkowo zainteresowany szwami. U psów po zabiegu może występować ryzyko zbyt dużego przybierania na wadze, dlatego szczególnie ważne jest pilnowanie kaloryczności jego posiłków. Na rynku istnieje wiele niskokalorycznych karm przeznaczonych specjalnie dla zwierząt po kastracji i sterylizacji.
Efekty sterylizacji psów i kotów
Sterylizacja jak i kastracja niosą ze sobą wiele pozytywnych efektów. Dzięki zapobieganiu niechcianych ciąż, ogranicza się liczbę miotów, które najczęściej trafiają do schronisk bądź pozostają bezdomne. W Polsce problem bezdomności kotów, które rozmnażają się bardzo szybko, jest ogromny. Zabieg wycięcia jajników i jajowodów lub jąder pozwala na zredukowanie ryzyka chorób dróg rozrodczych. W wielu przypadkach normalizuje to również agresywne zachowanie zwierzęcia, pomaga w ograniczeniu znaczenia terenu oraz w przypadku samców, powoduje, że nie ucieka, gdy wyczuje towarzystwo samicy. Trzeba pamiętać, że zwierzęta kierują się instynktem, więc pozbawiając je popędu płciowego nie robimy im krzywdy. Nie tęsknią one za niczym, czego nie znają.
Warto zdecydować się na zabieg sterylizacji kotów i psów, aby podwyższyć komfort ich życia oraz zredukować ryzyko nieplanowanego miotu. Oddanie swojego pupila w ręce doświadczonego lekarza weterynarii gwarantuje udany zabieg, warto jednak znać cały proces oraz możliwe komplikacje także przed wizytą w klinice. W razie jakichkolwiek wątpliwości, lekarz weterynarii jest w stanie odpowiedzieć na każde pytanie.