Świnki morskie - czyli kawie domowe - pochodzą z Ameryki Południowej. W Europie są zwierzętami towarzyszącymi,pupilami domowymi. Charakteryzują się towarzyskością i są świetnymi kompanami do zabaw. Jednak jak każde zwierzę, świnka morska jest podatna na różnego rodzaju choroby. Na jakie najczęściej jest narażona i jak je leczyć oraz im zapobiegać?
Zapalenie oskrzeli/zapalenie płuc
Objawy zapalenia oskrzeli u kawii domowej to brak apetytu, ciężki, przyspieszony oddech, kaszel, kichanie, oraz apatia. Konieczna jest wizyta u lekarza weterynarii, który oceni stan zwierzęcia. Warto w pobliżu klatki umieścić nawilżacz powietrza oraz włożyć obok świnki butelkę z ciepłą wodą zawiniętą w ręcznik.
Grzybica
Głównymi objawami jest nadmierne drapanie, wyłysienia, sierść staje się matowa, oraz pojawienie się drobnych okruszków na skórze, które przypominają łupież. Konieczna jest konsultacja z lekarzem weterynarii. Należy pamiętać, że grzybica jest zoonozą.
Choroby przyzębia
Objawem jest głównie prawidłowy apetyt, ale zwierzę nie przyjmuje pokarmu. Można wówczas zaobserwować szybki spadek masy oraz osłabienie. Konieczna jest niezwłoczna wizyta u lekarza weterynarii, w celu wprowadzenia leczenia i korekcji uzębienia.
Zaparcia lub biegunki
Zaburzenia pracy przewodu pokarmowego u kawii są częstym schorzeniem. Przyczynami mogą być: niewłaściwa dieta( hipowitaminozy, niedobór włókna itp), zatrucia lub infekcje na tle bakteryjnym, wirusowym, grzybiczym lub pasożytniczym. Zalecana jest wizyta u lekarza weterynarii.
Profilaktyka
Jak mówi stare porzekadło: “lepiej zapobiegać niż leczyć”. Dlatego też profilaktyka jest bardzo istotna, aby nie narażać zwierzęcia na niepotrzebne cierpienie. Warto pamiętać, że żadne działanie profilaktyczne nie daje stuprocentowej gwarancji ochrony przed chorobami. Jeśli chodzi o dietę, to świnki morskie podstawę powinno stanowić siano, następnie zielenina, warzywa i owoce oraz karma w najmniejszej ilości. Klatka powinna być jak największa, aby zwierzę miał dużo przestrzeni. Warto pamiętać, że kawie to zwierzęta stadne, uwielbiają także kontakt z człowiekiem, dlatego też będą szczęśliwe, kiedy będziemy je wypuszczać z klatki i trzymać na rękach oraz głaskać. Mimo, że same potrafią ścierać sobie pazurki, to warto co jakiś czas podciąć je cążkami.
Przy każdych objawach, które nas zaniepokoją konieczna jest konsultacja u lekarza weterynarii. Aby zwierzę było zdrowe i zadowolone, warto dbać o nie najlepiej jak potrafimy - odwdzięczy się ono swoją miłością i przywiązaniem.