Staramy się, aby psy żyły z nami jak najdłużej, dlatego nikogo nie dziwi fakt, iż po jakichkolwiek urazach naszego czworonoga dążymy do tego, by odzyskał swoją sprawność. Ostatnio coraz większą popularność zyskuje rehabilitacja pupila, którą przeprowadzają specjaliści w celu poprawy ogólnego stanu zdrowia psiaka. Czy warto ją wykonywać? W jakich sytuacjach jest wskazana? Czy można ją przeprowadzać w domu? Zachęcamy do przeczytania artykułu!
W jakim celu stosuje się rehabilitację psów?
Rehabilitacja to pełnoprawna metoda leczenia mająca na celu przywrócenie pacjentowi pełnej sprawności fizycznej, ruchowej, co przekłada się na ogólne samopoczucie. Zalecana jest również dla zwierząt w celu zapewnienia im swobody przemieszczania się i poruszania na przykład po przebytych urazach. Aby była ona skuteczna musi cechować się: wczesnym początkiem - niedługo po urazie, schorzeniu; kompleksowością - musi być oparta na wielu technikach, dostosowanych do potrzeb i możliwości pacjenta oraz musi być ciągła, to znaczy, że rozpoczęte zabiegi muszą być poprowadzone do końca.
Przy jakich schorzeniach zalecana?
Rehabilitacja psa zalecana jest przy różnorodnych problemach ortopedyczno-neurologicznych na przykład po udarze. Dobrze sprawdzi się także przy niedowładach mięśni, chorobach zwyrodnieniowych oraz po przebytych urazach: skręceniach, obrzękach, stłuczeniach. Rehabilitacja powinna być przeprowadzana przy występowaniu dysplazji stawów zarówno przed, jak i po operacjach, przy problemach z kręgosłupem, takich jak ból lub wypadnięcie dysku, a także podczas diagnozy zaburzeń krążenia.
Lepiej w domu czy u specjalisty?
Często pojawia się pytanie, czy rehabilitację psa można wykonywać samodzielnie w domu czy lepiej udać się z tym do specjalisty. Odpowiedź jest jednoznaczna: najskuteczniejsze zabiegi to te prowadzone przez zoofizjoterapeutę - specjalistę z rzetelną wiedzą i kompetencjami. Jest on świadomy tego, jaki uraz powoduje dane zmiany w organizmie zwierzęcia, a także tego jakie kroki podjąć w celu polepszenia stanu fizycznego psa. Nieumiejętnie prowadzona rehabilitacja zazwyczaj powoduje więcej szkód niż pożytku, dlatego w domu najlepiej wykonywać tylko odpowiednie masaże lub ćwiczenia zalecone przez specjalistę, który objaśni i pokaże, jak robić je w prawidłowy sposób. Ponadto bardzo istotna przy rehabilitacji jest właściwa suplementacja witamin i związków odżywczych oraz zmiana karmy na taką, która będzie optymalnie dostosowana do stanu i potrzeb naszego czworonożnego pupila.
Rehabilitacja psa może okazać się koniecznością w przypadku różnych schorzeń i urazów, dlatego lepiej jest nie odwlekać jej rozpoczęcia. Dobrym pomysłem jest wybranie najlepszego specjalisty, dzięki któremu nasz pupil odzyska sprawność fizyczną. Należy pamiętać, że raz rozpoczęte działania rehabilitacyjne muszą zostać poprowadzone do samego końca, aby przyniosły oczekiwany skutek i poprawę.