Szczepienia ochronne królików skutecznie zapobiegają i zwalczają choroby mogące przynieść negatywne skutki dla zdrowia tych puchatych pupili. Dzięki nim króliki mogą prawidłowo się rozwijać, bez ryzyka zmagania się z różnego rodzaju patogenami w ich organizmach. Jakim chorobom zapobiegają i dlaczego szczepionki są dla nich tak bardzo istotne? Zapraszamy do lektury!
Myksomatoza
Pierwszą z niezwykle niebezpiecznych chorób królików jest myksomatoza. Jest wysoce zaraźliwa, a ponadto charakteryzuje się niezwykle ciężkim przebiegiem i jest bardzo śmiertelna dla pupili. Głównymi objawami jest łatwo widoczny silny obrzęk powiek wraz z ich zaczerwienieniem, który może pojawiać się także w innych miejscach, zwłaszcza przy uszach, wargach oraz w okolicach odbytu i narządów płciowych. Zmiany te są możliwe do zaobserwowania już po kilku dniach od zakażenia i mogą skutkować poważnymi zniekształceniami tkanek głowy szczególnie przy pyszczku. Dodatkowym charakterystycznym objawem jest gorączka sięgająca nawet 42 stopni Celsjusza. Niestety większość zwierząt nie przeżywa tej choroby i umiera w ciągu dwóch tygodni od chwili zakażenia.
Pomór królików
Drugą z chorób jest tak zwany pomór królików nazywany także RHD, czyli wirusową krwotoczną chorobą królików. Również jest bardzo zaraźliwa oraz cechuje się niezwykle ciężkim przebiegiem i wysoką śmiertelnością osobników. Okres inkubacji wirusa wynosi od jednego do trzech dni. Wyróżnia się trzy typy pomoru królików. Przy postaci nadostrej objawy są trudne do zauważenia ze względu na to, że zwierzę umiera w ciągu kilku godzin od chwili zakażenia. Postać ostrą można rozpoznać po takich symptomach jak: gorączka, duszności, krwiste wypływy z nosa, omdlenia, apatia, drgawki. Śmierć następuje zazwyczaj do 36 godzin po pojawieniu się gorączki. Ostatnią postacią jest typ podostry, przy której można zaobserwować u zwierzaka częściową utratę apetytu, przekrwienie oczu, przyspieszone bicie serca, niekiedy biegunkę i katar. Przy tej odmianie śmiertelność wynosi od 40 do 60%, a osobniki, które ją przeszły nabywają trwałą odporność, jednak nadal mogą zakażać inne króliki.
Kiedy powinno się podać szczepionkę?
Jak można zauważyć dwie wyżej wymienione choroby są niezwykle niebezpieczne dla królików, dlatego tak ważne jest pilnowanie kalendarza podawania szczepionek. Przeciw pomorowi królików oraz myksomatozie można to zrobić najwcześniej po piątym tygodniu życia pupila, a szczepienia przypominające należy wykonywać co pół roku lub co rok, w zależności od rodzaju użytej szczepionki. Warto sumiennie prowadzić kalendarz szczepień królika i pilnować, aby każdy zabieg był wpisywany do książeczki zdrowia. Tylko tak można uchronić je przed zakażeniem. Co ważne, należy mieć na uwadze, że objawy myksomatozy i pomoru królików roznoszą się szybko nie tylko między osobnikami w jednym stadzie. Przenoszą je także owady - między innymi komary - przez co narażone są również pojedyncze osobniki wypuszczane latem na dwór. Dlatego też szczepienia królików są takie istotne.
Przy wyżej wymienionych chorobach królików jedyną profilaktyką i leczeniem są właśnie szczepienia. Warto porozmawiać na ten temat z zaufanym weterynarzem, który wyjaśni wszystkie wątpliwości oraz pomoże dobrać odpowiednią dawkę i przeprowadzi szczepienie. Do tego wszystkiego odpowiednia dieta wraz z pielęgnacją, a nasz dłuchouchy pupil będzie odpowiednio zadbany, zdrowy i zadowolony.