Dla wielu z nas pies to przyjaciel na całe życie. Nierzadko zdarza się, że dorastamy z naszym pupilem. Nie możemy jednak zmienić tego, że nasz pies również się starzeje. Możemy zauważyć, że z czasem trudniej mu wykonywać niektóre czynności. Wtedy powinniśmy postarać się, aby nasz pies przeżył swoją starość jak najlepiej. Jak dbać o starszego psa?
Kiedy nasz pies staje się seniorem?
Warto wiedzieć, że u psów wiek liczy się inaczej niż u ludzi - psy starzeją się znacznie szybciej. Wpływ na starzenie się psów mogą mieć różne czynniki, w tym rasa czy wielkość. Najdłużej żyją psy małych ras. Te stają się seniorami w wieku 12 lat. Średnie psy “na emeryturę” przechodzą około 10 roku życia, te duże zaś w wieku 7-8 lat.
Dieta starszego psa
Nie tylko w życiu człowieka odpowiednia dieta ma istotne znaczenie - powinniśmy zadbać o to, aby nasz pies senior prawidłowo się odżywiał i dostawał potrzebne witaminy. Dopilnujmy regularności - starsze psy częściej są wybredne, ale to nie zmienia tego, że muszą otrzymywać konkretną ilość jedzenia. Z racji na spadek apetytu czy problemy z jedzeniem, lepiej podawać psu mniejsze posiłki, ale robić to częściej. W ten sposób zaspokoi swój głód, ale jego żołądek nie będzie przytłoczony ilością pożywienia.
Starsze psy nie ruszają się tyle, co szczeniaki. Z tego względu ich zapotrzebowanie energetyczne będzie mniejsze. Starszy pies nie będzie umiał spalić nadmiaru kalorii. Z tego względu nie powinniśmy przesadzać z ilością jedzenia, ponieważ inaczej naszemu pupilowi może grozić nadwaga. Miejmy na uwadze, że gdy nasz pies się starzeje, jego żywienie będzie się różnić od tego, jakie było wcześniej. Wpływ będzie na to miało pogorszenie zdolności trawienia, przyjmowania niektórych składników odżywczych czy problemy z zębami - duża ilość starszych psów ma problem z gryzieniem pożywienia. Dieta psiego seniora powinna być bogata między innymi w białko, wapń, fosfor czy witaminę D. Te substancje zadbają o prawidłowe funkcjonowanie naszego pupila.
Aktywność fizyczna starszego psa
Należy pamiętać, że wraz z wiekiem zmienia się podejście do aktywności fizycznej naszego psa. Aktywność fizyczną powinniśmy dopasować do potrzeb i możliwości seniora. Pod żadnym pozorem nie możemy zmuszać go do wykonywania ćwiczeń, które mogą narazić jego organizm. Jednak spokojne spacery, nawet, jeśli krótsze, są wskazane.
Profilaktyka starszego psa
Mając w domu psiego seniora, zwracajmy szczególną uwagę na jego zachowanie. Jeśli zauważymy jakieś niepokojące objawy, koniecznie udajmy się z nim do lekarza weterynarii. Profilaktyka chorób starszego psa to podstawa. Dbajmy o to, by nasz pies otrzymywał potrzebne witaminy i substancje odżywcze. Poświęćmy mu nasz czas i uwagę - pies senior potrzebuje równie dużo miłości co szczeniak.
Mimo że starsze psy mogą zmagać się z różnymi dolegliwościami i mieć mniej energii, wciąż mają wiele do zaoferowania swoim opiekunom. Psy seniorzy są wierni, posłuszni i bardzo oddani. Zadbajmy o ich dobrą starość, aby mogli towarzyszyć nam jak najdłużej.
Starsze psy tak, jak i młodsze powinny być regularnie szczepione i odrobaczane. Dodatkowo pacjent geriatyczny powinien minimum raz w roku zostać przebadany przez lekarza weterynarii. Wskazane są też minimum raz do roku badania krwi, USG i badanie echo serca.