Mimo że staramy się dbać jak najlepiej o nasze zwierzęta, są one wciąż narażone na różne dolegliwości. Jedną z nich, szczególnie w okresie jesienno-zimowym, może być kaszel kenelowy, który powoduje znaczny dyskomfort u naszego pupila. Dowiedz się, jak go rozpoznać i skutecznie wyleczyć.
Jak wygląda kaszel kenelowy?
Objawy kaszlu kenelowego u psów są na tyle intensywne, że na pewno ich nie przegapimy. Po zakażeniu pojawia się kaszel, który jest niezwykle męczący i uciążliwy. Napady kaszlu występują bardzo często szczególnie przy zmianie temperatury lub wtedy, gdy pies odczuwa duże emocje. Poza dławiącym kaszlem zauważymy również wypływ z worka spojówkowego lub z nosa, który może być surowiczy bądź surowiczo-ropny. Intensywny kaszel powoduje krztuszenie się, odpluwanie śliny, a nawet odruch wymiotny.
Dlaczego kaszel kenelowy jest taki groźny?
Nie ma wątpliwości, że jeśli u naszego psa występują objawy kaszlu kenelowego, nie powinniśmy tego bagatelizować. Mogą być oznaką zapalenia błony śluzowej nosa i gardła, ale i poważniejszych dolegliwości, jak zapalenie oskrzeli czy zapalenie płuc. Co więcej, jest to choroba, którą nasz zwierzak może bardzo łatwo się zarazić - następuje to drogą kropelkową po kontakcie z innym zarażonym psem. Pierwsze objawy pojawiają się już po kilku dniach - kaszel i duszności atakują niespodziewanie. Zarazić się mogą również koty - u nich przebieg choroby najczęściej następuje o wiele poważniej, a do tego infekcja może trwać nawet po zniknięciu objawów, dlatego przez długi czas istnieje prawdopodobieństwo, że inne zwierzęta się od nich zarażą.
Jak leczyć kaszel kenelowy?
Jak leczyć kaszel u psa? Udajmy się do lekarza weterynarii w celu otrzymania odpowiednich leków. Podstawę leczenia stanowią leki przeciwzapalne, niezwykle istotne są również próby poradzenia sobie z kaszlem. Tutaj lekarz może przepisać leki przeciwkaszlowe. My sami możemy również wpłynąć na poprawę samopoczucia naszego psa, poprzez zmianę obroży na szelki, podawanie miękkiej karmy czy letniej wody. W poważnych przypadkach stosuje się ponadto antybiotykoterapię. Nie zapominajmy również o szczepionkach - coroczne szczepionki pozwolą nam uchronić zwierzę przed ciężkim przebiegiem choroby lub złagodzić jej przebieg. Dawka szczepionki podawana jest doustnie lub donosowo.
Okres jesienno-zimowy to czas infekcji nie tylko u ludzi, ale i zwierząt. Kaszel kenelowy jest tego dobrym przykładem. Jeśli zauważymy, że naszego psa męczy dławiący kaszel, a do tego widzimy wypływ z nosa lub worka spojówkowego, powinniśmy koniecznie zainterweniować i udać się do lekarza weterynarii.