Mimo że w organizmach psów występują mechanizmy obronne, które pomagają im ochronić się przed zakażeniami, często, tak czy inaczej, dochodzi do infekcji dróg moczowych. Dowiedz się, jak rozpoznać tę dolegliwość u pupila i, co najważniejsze, co zrobić, aby ją wyleczyć.
Przyczyny infekcji dróg moczowych u psa
Zakażenie dróg moczowych u psa następuje wówczas, kiedy do dróg moczowych przedostają się patogeny, przed którymi organizm nie jest w stanie się samodzielnie obronić. Podstawowe mechanizmy obronne to przede wszystkim przeciwbakteryjne właściwości moczu, systematyczne opróżnianie pęcherza moczowego czy też anatomiczna budowa układu moczowego, która uwzględnia między innymi zwieracze cewki moczowej czy też zastawki u ujścia moczowodów. Niestety, te aspekty nie zawsze radzą sobie z bakteryjnymi bądź grzybiczymi zakażeniami, które stanowią najczęstszą przyczynę infekcji dróg moczowych.
Objawy infekcji dróg moczowych u psa
Zakażenie układu moczowego może objąć zarówno górne drogi moczowe, które składają się z nerek czy moczowodów, jak i dolne drogi moczowe, składające się z pęcherza moczowego i cewki moczowej. W przypadku infekcji dolnych dróg moczowych mogą wystąpić takie objawy jak:
- częste oddawanie moczu,
- ból przy oddawaniu moczu,
- kropelkowe oddawanie moczu,
- pojawienie się krwi w moczu,
- brzydki zapach.
Jeśli chodzi o górne drogi moczowe, oprócz tych oznak może pojawić się też ból i dyskomfort w okolicy nerek. Należy mieć na uwadze, że dolegliwość tę można również poznać po zmianie zachowania u psa. Jeśli staje się on apatyczny, pozbawiony energii, a jego apetyt często się zmienia, powinno to wzbudzić nasz niepokój. W razie, gdy zauważymy podobne sygnały u naszego zwierzaka, udajmy się na wizytę do lekarza weterynarii. On będzie mógł stwierdzić diagnozę po przeprowadzeniu szczegółowego wywiadu i niezbędnych badań, takich jak na przykład pobranie moczu drogą cystocentezy czy badanie mikrobiologiczne. Podstawowym sposobem leczenia infekcji dróg oddechowych jest antybiotykoterapia. Standardowo podaje się leki maksymalnie do 14 dni, jednak w przypadku przewlekłych stanów zapalnych można przedłużyć zażywanie antybiotyków do nawet kilku tygodni.
Nie ma wątpliwości, że infekcja układu moczowego może wprowadzić psa w silny dyskomfort. Niestety, jest to dość powszechna dolegliwość. Jeśli przydarzy się i naszemu pupilowi, warto kontrolować jego stan i w razie potrzeby skierować się do lekarza weterynarii.