Należy pamiętać o tym, że wiele dolegliwości, które dotykają ludzi, często mogą dotyczyć również zwierząt. Podobnie jest w przypadku gorączki – koty i psy też mogą zmagać się z podwyższoną temperaturą i jej przykrymi konsekwencjami. Kiedy temperatura ciała zwierzaków powinna niepokoić? Dowiedz się, w jakim momencie należy zareagować!
Ile wynosi normalna temperatura u psa i kota?
Na pewno wiemy, że za normalną temperaturę w przypadku ludzi uznaje się około 36 stopni Celsjusza. Ile wartość ta wynosi w przypadku psów i kotów? Okazuje się, że zwierzaki są odrobinę cieplejsze od swoich opiekunów. U psów granica ta waha się od 37,5 do 39 stopni Celsjusza, u kotów zaś od 38 do 39 stopni. Widzimy więc, że istnieje różnica między pupilami a ludźmi. Z tego względu, jeśli wyczujemy, że nasze zwierzę jest cieplejsze od nas, nie zawsze oznacza to coś niepokojącego. Powinniśmy mieć ponadto na uwadze to, że na wynik pomiaru temperatury mogą wpływać różne czynniki. Dużą rolę odgrywa aktywność fizyczna – może ona sprawić, że temperatura ciała podniesie się o 1 lub 1,5 stopnia Celsjusza. Co ciekawe, również stres powoduje, że wartość ta się zwiększa. Należy zatem upewnić się, że mierzenie temperatury nie jest przeprowadzane w sposób, który mogłyby wzbudzić w zwierzęciu dodatkowy strach.
Kiedy temperatura u psa i kota jest za wysoka?
Mimo że temperatura zwierzaków jest naturalnie wyższa niż u ludzi, one również mogą cierpieć z powodu jej nadmiernego podwyższenia. Kiedy temperatura u psa jest za wysoka? Uważa się, że można tak określić stan, w którym zwierzę ma ponad 39,5 stopni Celsjusza. W tym wypadku dochodzi do gorączki. Co w przypadku kotów – kiedy temperatura u kota jest za wysoka? U nich wartość ta wynosi 40 stopni Celsjusza. Jeśli zarówno u kotów, jak i psów podwyższona temperatura utrzymuje się przez jakiś czas, może ona doprowadzić do poważnych dolegliwości. Warto pamiętać o tym, że gorączka jest przede wszystkim objawem innych chorób.
Najczęściej powstaje wtedy, gdy organizm jest zmuszony do walki z bakteriami czy drobnoustrojami. U kotów gorączka wynika głównie z powodu stanów zapalnych i infekcji. U psów przyczynę stanowią przede wszystkim choroby zakaźne. Oprócz tego może być to zatrucie, ropień czy też infekcje układu pokarmowego bądź oddechowego. Koty oraz psy podczas gorączki zachowują się podobnie. Zauważalna jest przede wszystkim apatia, ospałość, brak energii. Zwierzę może nie wykazywać żadnej chęci do zabawy. Nierzadko też traci na apetycie. To właśnie te oznaki powinny wzbudzić w nas niepokój i zmusić do zastanowienia się nad wizytą u lekarza weterynarii. Jeśli zwierzę zachowuje się w taki sposób przez jakiś czas, nie bagatelizujmy tego, jako że gorączka może być objawem innej, bardziej niebezpiecznej dolegliwości, która może wyrządzić poważną szkodę naszemu pupilowi.
Pomiar temperatury u psów i kotów najlepiej wykonywać metodą doodbytniczą, ponieważ jest to najdokładniejszy sposób oceny ich stanu zdrowia. Procedura ta jest stosunkowo bezpieczna i minimalnie inwazyjna, zapewniając precyzyjny wynik. Warto też zaznaczyć, że tzw. "suchy nos" nie zawsze wskazuje na gorączkę, a może zależeć od wielu innych czynników, dlatego ważne jest monitorowanie temperatury pupila oraz skonsultowanie się z lekarzem weterynarii w przypadku jakichkolwiek niepokojących objawów.