Opieka nad kociętami bądź szczeniętami to samo w sobie duże wyzwanie. Staje się jeszcze trudniejsze, jeśli zwierzęta są za szybko odsunięte od matki. Wówczas to przed ich opiekunami staje zadanie ich wykarmienia. Sprawdź, czym najlepiej karmić zwierzaki, aby dostarczyć im niezbędne składniki odżywcze!
Czym karmić osierocone zwierzęta?
Niestety, sytuacja, w której malutkie zwierzęta zostają same, zdarza się częściej, niż mogłoby się nam wydawać. Czasem dzieje się tak, że to matka sama odtrąca swoje potomstwo, innym razem może dojść do takiego stanu rzeczy na skutek jej zgonu. Niezależnie od przyczyny, osoba, która ma zająć się kociętami bądź szczeniakami, musi zatroszczyć się o ich prawidłowe odżywianie. Warto wiedzieć, że pierwszy pokarm, który powinny otrzymać zwierzaki, to tzw. siara. Jest to wydzielina gruczołu mlekowego, która pojawia się zaraz po porodzie. Zawiera ważne substancje, które odpowiadają między innymi za zapewnienie dobrej odporności. Jeśli nasze pupile nie miały dostępu do tego pokarmu, musimy jak najszybciej zapewnić im odpowiednią alternatywę. Czym karmić kocięta i szczeniaki? Trzeba posłużyć się specjalnymi preparatami mlekozastępczymi. Można zakupić je w gabinetach weterynaryjnych i sklepach zoologicznych. Preparaty wyróżniają się wysoką zawartością białka, tłuszczu, wolnych kwasów tłuszczowych oraz składników mineralnych. Nie należy używać preparatów dla dzieci czy też korzystać z mleka krowiego, ponieważ nie posiadają one potrzebnych składników. Świeże mleko zawiera z kolei zbyt dużą ilość laktozy, co może być niekorzystne dla zwierzaków.
Jak karmić małe zwierzęta?
Po zaznajomieniu się z tym, czym karmić szczenięta i kociaki, należy dowiedzieć się więcej na temat tego, w jaki sposób robić to prawidłowo. Okazuje się, że na samym początku zwierzaki muszą być karmione co 2-4 godziny. Dopiero po upłynięciu trzeciego tygodnia życia można zrezygnować z karmienia w nocy, a ilość posiłków zmniejszyć do 5 lub 6. Trzeba koniecznie pamiętać o tym, że preparaty mlekozastępcze przed podaniem powinny być podgrzane. Dobrze, aby temperatura pokarmu wynosiła około 38 stopni. Do podgrzania można użyć termoforów czy lamp grzewczych. Do podania pokarmu wykorzystuje się za to pipetę, strzykawkę bądź butelkę ze smoczkiem. Nie wolno zapomnieć o tym, aby po każdym posiłku wykonać masowanie brzuszków. Dzięki temu zwierzaki lepiej trawią pożywienie. Po upłynięciu około 3 lub 4 tygodni można zastanowić się nad poszerzeniem jadłospisu. Zbyt długie żywienie preparatem mlekozastępczym może mieć negatywne skutki, szczególnie w przypadku dużych ras, warto więc pilnować tych terminów. W tym czasie można podawać szczeniętom i kociętom mokrą karmę, przeznaczoną specjalnie do najmłodszych osobników. Musi ona zawierać mięso. Należy ją dobrze rozdrobnić, można też dodać wody, aby łatwiej się ją spożywało.
Prawidłowe odżywianie jest istotne już od pierwszych dni życia. Nawet jeśli kocięta czy szczenięta nie mają matki, wciąż możliwe jest, aby zapewnić im potrzebne składniki odżywcze. Zainwestuj w odpowiednie produkty przeznaczone do tego celu, dzięki którym zwierzaki będą mogły się zdrowo rozwijać.