Jeśli jesteśmy opiekunami psa, jego bezpieczeństwo i zdrowie to dla nas priorytet. Z tego względu wiele osób decyduje się na czipowanie psa, które polega na jego oznakowaniu. Czy taka metoda jest jednak bezpieczna? Sprawdź!
Jak działa mikroczip u psa?
Czipowanie psa to nowoczesna technologia, która pozwala na zwiększenie poziomu jego bezpieczeństwa. Musimy pamiętać, że pies może zagubić się z wielu różnych powodów – zerwania ze smyczy, ucieczki, pogoni za kotem czy paniki wywołanej burzą lub wybuchem fajerwerków. Dzięki obecności czipu o wiele łatwiejsze staje się odnalezienie danych właściciela zwierzęcia, przez co zagubiony pies może szybciej wrócić do domu. Aby było to możliwe, mikrochip powinien zostać zarejestrowany w bazie danych, takiej jak Międzynarodowa Baza Danych SAFE-ANIMAL, gdzie przypisuje się mu unikalny, 15-cyfrowy kod identyfikacyjny. Skuteczna rejestracja wymaga podania imienia, rasy, płci, umaszczenia, daty urodzenia oraz danych właściciela. Mikroczip działa w oparciu o technologię RFID – reaguje na fale radiowe wysyłane przez czytnik, który następnie odczytuje unikalny kod. Takie urządzenie posiadają lekarze weterynarii, schroniska oraz pracownicy policji i straży miejskiej. Sam mikroczip jest wykonany ze szkła i ma wielkość ziarenka ryżu. Zabieg czipowania polega na wszczepieniu go pod skórę, co przypomina podanie zastrzyku i jest bezbolesne. Najczęściej przeznacza się do tego lewą stronę szyi bądź przestrzeń pomiędzy łopatkami. Czipowanie psa może zostać przeprowadzone wyłącznie przez lekarza weterynarii w przychodni weterynaryjnej.
Czy czipowanie psa jest bezpieczne?
Czipowanie psa nie wywołuje żadnych negatywnych skutków. Jest to w pełni bezpieczny zabieg, który przeprowadza się bardzo szybko – nie zajmuje więcej niż kilka minut. Wszczepienie mikroczipu przypomina podanie zastrzyku i nie jest bolesne dla zwierzęcia. Nie wymaga użycia znieczulenia. W zdecydowanej większości przypadków urządzenie nie wywołuje podrażnień ani reakcji alergicznych. Co więcej, do czipowania nie ma żadnych przeciwwskazań. Oznacza to, że każde zwierzę, bez względu na jego stan zdrowia czy wiek, może zostać zaczipowane.
Zalety czipowania psa
Czipowanie to bardzo krótki zabieg, który jednak może przynieść bardzo duże korzyści. Ma kluczowe znaczenie w zapewnieniu bezpieczeństwa naszemu pupilowi. Jeśli pies się zgubi i zostanie odnaleziony, pracownicy schroniska czy straży miejskiej mogą odczytać jego unikalny kod i odnaleźć informacje na temat naszego adresu. Dzięki temu będą wiedzieć, do kogo należy pupil i gdzie go zwrócić. W ten sposób powrót do domu zwierzęcia będzie znacznie szybszy oraz mniej stresujący. Zabieg ten wpływa też na zmniejszenie odsetka bezdomności wśród psów. Warto mieć na uwadze, że to jednorazowa procedura, która procentuje całe życie zwierzaka. Czip znacznie przyspieszy proces szukania zwierzęcia i ułatwi pracę pracownikom schroniska czy straży miejskiej. Czipowanie psa może być wymagane w razie wyjazdu z psem za granicę i ma na celu zadbanie o jego bezpieczeństwo w trakcie podróży.