Pielęgnacja łap psa w sezonie zimowym to kluczowy aspekt, o który należy zadbać wraz z nadejściem pierwszych przymrozków. Niskie temperatury, mróz oraz sól na ulicach nie wpływają pozytywnie na stan psich łap i mogą wywoływać silny dyskomfort u czworonogów. Jak dbać o psie łapy zimą? Zapoznaj się ze sprawdzonymi i bezpiecznymi sposobami.
Jak chronić łapy psa przed mrozem?
Zimowy czas, w którym panują przymrozki i niskie temperatury, a ulice oraz chodniki są posypane solą, jest dużym zagrożeniem dla psich łap. Jest to bowiem okres, w którym są szczególnie narażone na pęknięcia, uszkodzenia czy nawet odmrożenia. Choć w sprzyjających warunkach spacer jest dla czworonoga prawdziwą przyjemnością, tak zimą może stać się on źródłem dużego dyskomfortu. Kontakt z zamarzniętą powierzchnią może zaszkodzić nawet silnym psim opuszkom. Jak temu zapobiec?
Należy przede wszystkim zadbać o systematyczne natłuszczanie i nawilżanie psich łap. Pomogą w tym różnego rodzaju spraye, maści czy kremy, które są powszechnie dostępne na rynku. Produkty zawierające parafinę tworzą ochronny film na naskórku, który może pełnić funkcję bariery przed zanieczyszczeniami i lodem, choć warto upewnić się, że są bezpieczne dla psa w razie zlizania. Bardzo dobrym wyborem będą wszelkie wazeliny, które idealnie nawilżają psie łapki Przydatne okażą się zwłaszcza po spacerze, ponieważ przyspieszą proces regeneracji. Przed wyjściem na zewnątrz warto posmarować łapy cienką warstwą produktu, nie zapominając o przestrzeni pomiędzy opuszkami, ponieważ jest ona bardzo delikatna i wymaga wzmożonej ochrony. To pozwoli im ograniczyć nieprzyjemne konsekwencje kontaktu z lodem czy środkami chemicznymi, którymi posypywane są ulice.
Ochrona łap psa przed solą
Psy zimą narażone są na odmrożenia łap oraz pojawianie się podrażnień i ran. Wpływ na to mają przede wszystkim niskie temperatury oraz kontakt z solą drogową. Różnice między ciepłym, suchym powietrzem w domu, a zimowym mrozem mogą dodatkowo osłabiać skórę na łapach, czyniąc ją bardziej podatną na mikrourazy i pęknięcia. Opuszki mogą pękać głównie z powodu działania mrozu i soli, co często prowadzi do swędzenia lub pieczenia. U psów z długą sierścią włoski pomiędzy opuszkami mogą zbijać się ze śniegiem i solą, tworząc kołtuny. Kołtun drażni skórę, dlatego warto obciąć przydługie włosy w tych miejscach, aby temu zapobiec. Aby uchronić naszego pupila przed zagrożeniem, możemy zakupić specjalne buty dla psów, które zapewniają solidną ochronę przed zewnętrznymi czynnikami. Nie dla wszystkich zwierzaków będzie to jednak wygodna opcja. Możemy z niej skorzystać, tylko jeśli wcześniej nauczyliśmy i przyzwyczailiśmy naszego psa do chodzenia w obuwiu.
Zimowa pielęgnacja psich łap
Zimowa pielęgnacja psich łap powinna uwzględniać również mycie łap po spacerze. To najprostszy sposób, aby z powierzchni opuszków pozbyć się śniegu, resztek soli czy innych zanieczyszczeń. Unikniemy wtedy sytuacji, w której pies liże łapy i przez przypadek spożyje brud z drogi czy też pozostałości szkodliwych środków chemicznych. Zapobiegniemy też nadmiernemu wylizywaniu łap, które mogłoby doprowadzić do osłabienia skóry.
Naskórek pokrywający psie łapki jest dość silny i wytrzymały. Nie zawsze jest jednak w stanie poradzić sobie z solą i mrozem. Z tego względu zimowa pielęgnacja psich łap jest kluczowa. Warto zainwestować w specjalne preparaty nawilżające i natłuszczające, które przyniosą ulgę naszym pupilom i ich łapkom.