Spacery z psami wprawiają właścicieli w dobry nastrój, jednak w trakcie ich trwania zdarzają się czasem sytuacje niepokojące, a nawet drażniące opiekunów. Do jednego z takich zjawisk należy jedzenie trawy przez psa. Przecież skoro zwierzę zostało nakarmione, teoretycznie nie powinno próbować w ten sposób zaspokoić swojego apetytu. Dlaczego więc to robi?
Ochota, by zjeść coś nowego
Każdy właściciel ma świadomość, że ciągłe jedzenie suchej karmy naprzemiennie z psimi puszkami to niezbyt urozmaicona dieta (no chyba, że podaje się pupilowi bardzo zróżnicowane posiłki lub jedzenie ludzkie, czego tak naprawdę nie powinno się robić). Mimo wszelkich starań właścicieli zwierzęta są jak ludzie i czasem po prostu mają ochotę spróbować nowych smaków. Może być to również efekt nudów lub zwyczajnej ciekawości. Jeśli jednak nie zdarza się to zbyt często, a pies nie zachowuje się przy tym dziwnie, nie ma powodu do obaw.
Zachowanie instynktowne
Jeśli zjada się coś, co jest wielką przeszkodą dla żołądka powodującą mdłości, jednak nie wywołującą wymiotów, staramy się niekiedy je wymusić, by móc poczuć się lepiej. Psy robią dokładnie to samo dzięki pochłanianiu trawy. Można wówczas zauważyć, że zwierzę spożywa ją bardzo szybko, bez gryzienia, a następnie oddaje treść żołądkową. Mówi się, że taki sposób jedzenia podrażnia krtań psa, wywołując u niego odruchy wymiotne, dzięki którym nasz pupil może odczuć wyraźną ulgę ukazywaną przez niego powrotem do dawnej aktywności.
Urozmaicenie diety
Niektórzy twierdzą też, że dzięki spożywaniu roślin psy dostarczają swoim organizmom składników odżywczych nie uzupełnianych poprzez dietę. Jeśli właściciel jest mocno zaniepokojony tym zjawiskiem, może udać się do lekarza weterynarii, który zapisze zwierzęciu suplementy bogate w niezbędne minerały, co może przynieść oczekiwane rezultaty. Wiele psów jednak po prostu lubi smak trawy i jeśli nie wywołuje ona u nich żadnych niepokojących objawów, to nie powinniśmy się tym przejmować.
Bywa, że część zachowań zwierząt jest niezrozumiała dla właścicieli. Nie wszystko da się jednak udowodnić i tak jest właśnie w przypadku jedzenia przez nie trawy. Przyczyny takiego uzupełnienia diety mogą być rozmaite, jednak żadna z nich nie jest stuprocentowym poparciem wyjaśniającym to zjawisko. Należy pamiętać, by wyprowadzać zwierzaka w miejsca nie pryskane żadnymi pestycydami. O ile same rośliny, które nie są trujące nie powinny stanowić zagrożenia dla życia i zdrowia psa, to chemikalia mogą doprowadzić nawet do jego śmierci. Jeżeli zauważy się więc jakiekolwiek niepokojące objawy u swojego zwierzęcia, należy niezwłocznie zawieźć je do lekarza weterynarii.